Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Zjazd i akcja charytatywna Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

0
Podziel się:

O zmianach zachodzących w zasadach diagnozowania i leczenia cukrzycy oraz jej
powikłań, nowych lekach czy cukrzycy u kobiet ciężarnych dyskutują w Łodzi diabetolodzy podczas 14.
Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

O zmianach zachodzących w zasadach diagnozowania i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań, nowych lekach czy cukrzycy u kobiet ciężarnych dyskutują w Łodzi diabetolodzy podczas 14. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

W trzydniowym zjeździe bierze udział prawie 2 tys. diabetologów i lekarzy rodzinnych zajmujących się chorymi na cukrzycę. Po raz pierwszy lekarze organizują koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na stypendia dla zdolnych uczniów chorych na cukrzycę.

Jak powiedział w piątek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak wśród ważnych kwestii omawianych na zjeździe są m.in. nowe leki, do których chorzy w Polsce nie mają jednak praktycznie dostępu, ponieważ nie są one refundowane.

Ważnym tematem jest także cukrzyca u kobiet w ciąży. "Od dwóch-trzech lat w naszym środowisku toczą się dyskusje, od kiedy cukrzycę ciążową rozpoznawać. Towarzystwa naukowe w różnych krajach przyjmują różny poziom cukru, od którego można mówić o cukrzycy ciążowej. Po prostu nie jest do końca jasne, od którego momentu ten poziom szkodzi i na odwrót, czy jak go obniżymy, to czy będzie to korzystne dla matki i dziecka" - dodał prof. Czupryniak.

Po raz pierwszy podczas zjazdu Polskie Towarzystwo Diabetologicznego postanowiło zorganizować koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę. W piątek wieczorem w łódzkiej Atlas Arenie wystąpi Kayah.

Według diabetologów cukrzyca jest najczęstszą przewlekłą chorobą polskich dzieci. Szacuje się, że dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 (które muszą stale brać insulinę) jest w Polsce 18 tys., a dorosłych ok. 170-180 tys. Ich liczba stale rośnie, a największy wzrost zachorowań dotyczy małych dzieci w wieku 3-6 lat.

Ogólnopolski Program Stypendialny "Słodycz wiedzy" realizuje od trzech lat gliwickie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Do tej pory przekazało 90 stypendiów w wysokości po 500 złotych rocznie, dla zgłaszających się do niego zdolnych diabetyków.

Stypendium otrzymują uczniowie, którzy pomimo trudności wynikających z borykania się z poważną chorobą, znakomicie radzą sobie z nauką. "Staramy się w ten sposób przekazywać, że dzieci chore na cukrzycę nie tylko walczą z codziennością związaną z tym, że są chore. Jest to choroba, która wymaga bardzo dużego zorganizowania życia i poświęcenia się temu, żeby ją opanować" - mówił prezes Towarzystwa Mariusz Masiarek.

Akcja pokazuje społeczny wymiar cukrzycy, bo - jak podkreślają diabetolodzy - jest to choroba, która wpływa na całe życie chorych dzieci i ich rodzin. Wśród dotychczasowych stypendystów jest dziewczyna, która zdała amerykańską maturę i studiuje na amerykańskiej uczelni, młodzież uzdolniona muzycznie oraz wielu sportowców. Masiarek liczy, że w tym roku m.in. dzięki akcji charytatywnej diabetologów, będzie można podwyższyć stypendia, bądź ufundować ich znacznie więcej.

Zdaniem prof. Czupryniaka szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje co najmniej 2,5 mln osób, a 300-400 tys. chorych nie wie, że ma cukrzycę. Liczba chorych będzie rosła, ponieważ żyjemy coraz dłużej, prowadzimy siedzący tryb życia i zwiększa się problem otyłości społeczeństwa. Szacuje się, że w Polsce 22 proc. osób po 60. roku życia ma cukrzycę. "To bardzo ważny problem społeczny, ekonomiczny i zdrowotny wielu z nas" - podkreślił prof. Czupryniak.

Zjazd odbywa się w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Łódzkich. Prezentowane są na nim także nowe technologie w leczeniu cukrzycy m.in. nowoczesne pompy insulinowe, glukometry czy aplikacje mobilne na telefony komórkowe dla chorych na cukrzycę. Spotkanie diabetologów zakończy się w sobotę. (PAP)

szu/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)