Notowania

wiadomości
18.02.2011 15:01

Łódzkie: Gimnazjum w Wieluniu będzie nosić imię Ireny Sendlerowej

Gimnazjum w Wieluniu (Łódzkie) będzie nosić imię Ireny Sendlerowej. O nadaniu szkole jej imienia młodzież zadecydowała po obejrzeniu amerykańskiego filmu fabularnego poświęconego bohaterce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gimnazjum w Wieluniu (Łódzkie) będzie nosić imię Ireny Sendlerowej. O nadaniu szkole jej imienia młodzież zadecydowała po obejrzeniu amerykańskiego filmu fabularnego poświęconego bohaterce.

Jak powiedziała w piątek PAP dyrektorka Gimnazjum nr 3, Arleta Czyż, o patronie dla szkoły mówiono już w ubiegłym roku. "Kiedy uczniowie obejrzeli film +Dzieci Ireny Sendlerowej+, byli tak poruszeni jej odwagą, heroizmem, że nie wyobrażali sobie innego patrona" - wyjaśniła.

Jak poinformowała, w głosowaniu, które przeprowadzono w szkole wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców, zdecydowana większość opowiedziała się za tym, by gimnazjum nosiło imię Ireny Sendlerowej.

Na uroczystości związane z nadaniem szkole imienia Sendlerowej, które odbędą się w sobotę, ma przyjechać m.in. jej córka - Janina Zagrzembska.

Irena Sendler urodziła się w 1910 roku, zmarła w 2008 roku. W grudniu 1942 roku Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Ocaliła od śmierci 2,5 tys. dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta.

Za swoją działalność Sendlerowa została aresztowana w 1943 roku przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ratowaniem żydowskich dzieci.

Po wojnie nadal pracowała na rzecz dzieci, m.in. tworzyła domy sierot, powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. W latach 1948-1968 należała do PZPR. Wystąpiła z partii po wydarzeniach marca 1968 roku.

Była uhonorowana jako Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, otrzymała Order Orła Białego, honorowe obywatelstwo Izraela, honorowe obywatelstwo Warszawy, była też laureatką przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu. (PAP)

jaw/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz