Notowania

wiadomości
18.07.2011 14:57

Łódzkie: Gmina Żarnów otrzymała 250 tys. zł na wypłatę zasiłków

# dochodzą informacje m.in. o przekazaniu pieniędzy na zasiłki #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje m.in. o przekazaniu pieniędzy na zasiłki #

18.07. Łódź (PAP) - Gmina Żarnów (Łódzkie) otrzymała w poniedziałek 250 tys. zł na wypłatę zasiłków socjalnych (do 6 tys. zł) dla rodzin najbardziej poszkodowanych przez czwartkowe nawałnice - poinformowało PAP biuro prasowe wojewody łódzkiego.

W sumie dwie najbardziej poszkodowane gminy z powiatu opoczyńskiego - Białaczów i Żarnów - otrzymały 830 tys. zł z puli miliona zł, który region otrzymał z rezerwy celowej MSWiA. Po wpłynięciu kolejnych wniosków od lokalnych samorządów - według służb wojewody - mają być uruchamiane następne środki.

Gmina Białaczów, która otrzymała na ten cel 580 tys. zł, od soboty wypłaca już zasiłki socjalne dla najbardziej poszkodowanych rodzin. Otrzymują one pomoc do 6 tys. zł jako rekompensaty za wyrządzone przez nawałnice szkody w budynkach mieszkalnych. Z tej doraźnej pomocy skorzystało tam dotąd 48 osób i rodzin.

Gmina Żarnów wystąpiła początkowo do wojewody o wsparcie kwotą 500 tys. zł, ale później wniosek został skorygowany do 250 tys. zł.

"Gmina sama skorygowała ten wniosek, ponieważ zasiłek przysługuje gospodarstwu domowemu, które miało zniszczony lub uszkodzony budynek mieszkalny. Jeżeli były zniszczenia tylko w uprawach rolnych lub budynkach gospodarczych, to niestety on nie przysługuje" - powiedział PAP dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wystąpił do minister pracy Jolanty Fedak z prośbą o uruchomienie dodatkowych środków finansowych dla poszkodowanych. Pieniądze z rezerwy budżetowej miałyby być przeznaczone na roboty publiczne.

"Obserwujemy zainteresowanie z rejonów poszkodowanych tego typu formą pomocy. Bezrobotni w ramach prac publicznych pomagaliby przy porządkowaniu i odbudowywaniu domostw" - uważa Stępień.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka marszałka Joanna Blewąska poszkodowani mogą występować także o pomoc do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie i unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest, a z takich materiałów w dużej części zbudowane były dachy zniszczonych budynków. Fundusz może sfinansować 99 proc. całkowitych kosztów.

Władze województwa wcześniej zadeklarowały pomoc w remoncie budynków użyteczności publicznej m.in. Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie oraz szkół w Petrykozach i Żarnowie. Wysokość dotacji będzie uzależniona od przedstawionych strat, ale może ona wynieść nawet pół mln złotych.

Podczas nawałnicy w pow. opoczyńskim uszkodzonych zostało ponad 440 budynków, z czego 204 to budynki mieszkalne. Uszkodzone domy i budynki gospodarcze zostały zabezpieczone, ale mieszkańcy nadal porządkują posesje; w usuwaniu zniszczeń pomaga im m.in. kilkudziesięciu więźniów z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim pracujących pod nadzorem funkcjonariuszy służby więziennej.

W poniedziałek rano pozbawionych prądu było wciąż ok. 100 odbiorców; niewykluczone, że ekipy energetyczne jeszcze dziś zakończą usuwanie awarii.

Najbardziej poszkodowane w wyniku nawałnic są gminy Białaczów i Żarnów - w tej pierwszej uszkodzonych zostało w sumie 139 budynków mieszkalnych i 100 gospodarczych, a w gminie Żarnów - 58 mieszkalnych i 113 gospodarczych. Mniejsze straty są w sąsiednich gminach Opoczno (pięć mieszkalnych, 14 gospodarczych) i Paradyż (dwa mieszkalne, 10 gospodarczych). Uszkodzone zostały także dachy trzech szkół oraz 10 samochodów.

Nadal trwa szacowanie strat. Po ich oszacowaniu uruchamiane mają być dla poszkodowanych pierwsze transze bezzwrotnej pomocy (po 10 tys. zł) na odbudowę lub remont budynków mieszkalnych. W sumie poszkodowani mogą otrzymać na ten cel do 100 tys. zł. Pomoc ma trafić także do rolników, którzy doznali strat w uprawach czy budynkach gospodarczych. (PAP)

szu/ bos/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz