Notowania

wiadomości
06.10.2012 06:15

Łódzkie: Miliony na renowacje i konserwację zabytków

Rewitalizacja głównego budynku Akademii Muzycznej w Łodzi i konserwacja kaplicy Scheiblera na łódzkim Starym Cmentarzu zostały - wśród prac renowacyjnych innych zabytków - dofinansowane w tym roku z budżetu województwa łódzkiego i Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rewitalizacja głównego budynku Akademii Muzycznej w Łodzi i konserwacja kaplicy Scheiblera na łódzkim Starym Cmentarzu zostały - wśród prac renowacyjnych innych zabytków - dofinansowane w tym roku z budżetu województwa łódzkiego i Unii Europejskiej.

Pieniądze na modernizację i rewitalizację zabytkowych obiektów przeznaczył także łódzki magistrat.

W roku 2012 samorząd województwa podpisał umowy o dofinansowanie z unijnych pieniędzy pięciu projektów rewitalizacji i modernizacji, w tym trzech dotyczących obiektów zabytkowych. Są to: Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, główna siedziba łódzkiej Akademii Muzycznej oraz jedna z kamienic przy pl. Dąbrowskiego w Łodzi.

Ponad 15 mln zł z unijnych pieniędzy zarezerwowano dla Akademii Muzycznej na rewitalizację głównego budynku uczelni, który mieści się w dawnym pałacu Karola Poznańskiego - syna łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Budowla powstała w latach 1904-08 i należy do jednych z najciekawszych miejskich pałaców.

Rewitalizacja budynku zakłada przeprowadzenie do połowy 2015 roku wielu prac konserwatorskich, restauratorskich oraz budowlanych. Obiekt w pełni przystosowany zostanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Odnowiony ma być też przypałacowy park.

Ponad 16 mln zł z UE otrzymał Teatr Lalek Arlekin na rewitalizację zabytkowej elewacji budynku teatru z 1903 roku. Nowy wyremontowany i przebudowany teatr ma stać się wizytówką regionu.

Z unijnych pieniędzy wykonano też prace renowacyjne tynków jednej z kamienic przy pl. Dąbrowskiego w Łodzi. Budynek również pochodzi z początku XX wieku. Na renowację z unijnej kasy przeznaczono ponad 81 tys. zł.

W 2012 roku z budżetu samorządu województwa łódzkiego przeznaczono 2 mln zł na dofinansowanie prac renowacyjnych i konserwacyjnych zabytków w regionie. W ubiegłym roku na ten cel wydano 2,5 mln zł, a w 2013 roku planuje się kwotę 2 mln zł.

W tym roku na konkurs o dofinansowanie prac konserwatorskich wpłynęło do łódzkiego urzędu marszałkowskiego ponad 100 wniosków. Pozytywnie oceniono 22 z nich. Największe dofinansowanie, po 150 tys. zł, otrzymały trzy parafie - z Pabianic, Widawy i Kutna - oraz dwie łódzkie fundacje.

Jak poinformowano PAP w urzędzie marszałkowskim, 150 tys. zł otrzymała parafia św. Wawrzyńca w Kutnie na prace konserwatorskie i restauratorskie przy XIX-wiecznych organach. Taką samą kwotę przyznano parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie na remont więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego i wykonanie instalacji odgromowej. 150 tys. zł wpłynie też do kasy parafii św. Mateusza w Pabianicach na prace konserwatorskie kościelnej wieży.

Po 150 tys. zł otrzymały również Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense oraz Fundacja na rzecz Ratowania Kaplicy Scheiblera na Starym Cmentarzu w Łodzi. Tegoroczne pieniądze mają być przeznaczone na konserwację dolnej części prezbiterium kaplicy.

Samorząd województwa udzielił także dotacji na przystosowanie do celów muzealnych Parowozowni Skierniewice i wymianę pokrycia dachowego XIX-wiecznej kamiennicy, punktu Poczty Kurierskiej (obecnie Muzeum PTTK) w Warcie, a także na prace przy: XVII-wiecznym klasztorze w Lutomiersku, XVII-wiecznym klasztorze Franciszkanów w Wieluniu, kościele modrzewiowym w Skomlinie, zespole sakralnym św. Anny w Brzezinach, kościele parafialnym w Działoszynie.

Pieniądze na rewitalizację i odbudowę zabytkowych kamienic daje również łódzki magistrat. Budynki remontowane są w ramach programu rewitalizacji Śródmieścia. Projekt zakłada gruntowną rewitalizację budynków, m.in. remonty elewacji, dachów, klatek schodowych, oficyn, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, podłączenie kamienic do miejskiej sieci cieplnej.

300 tys. zł ma kosztować kompleksowa odnowa fasady jednej z pereł łódzkiej secesji - kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 100, w której od wielu lat działa wytworna restauracja. (PAP)

jaw/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz