Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Nadal możliwe lokalne wylewy rzek i podtopienia

0
Podziel się:

Sytuacja powodziowa na terenie województwa łódzkiego się stabilizuje, jednak
intensywne opady deszczu prowadzą do lokalnego występowania wody z koryt rzek i podtopień. Po
opadach nieprzejezdna jest obwodnica Kutna - droga krajowa nr 60a.

Sytuacja powodziowa na terenie województwa łódzkiego się stabilizuje, jednak intensywne opady deszczu prowadzą do lokalnego występowania wody z koryt rzek i podtopień. Po opadach nieprzejezdna jest obwodnica Kutna - droga krajowa nr 60a.

W Łódzkiem alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal na terenie 14 gmin, w kolejnych 4 ogłoszone jest pogotowie przeciwpowodziowe. W dorzeczu Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni Bzury i Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Na 7 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe, na kolejnych 6 stany ostrzegawcze.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński poinformował PAP, że w całym regionie w czasie powodzi podtopieniu uległo 596 miejscowości na powierzchni ponad 57 tys. ha (w tym 36 tys. ha obszarów rolnych), przez co ponad 13 tys. osób i 36 podmiotów gospodarczych poniosło straty finansowe.

W trakcie powodzi na ewakuację zdecydowały się 94 osoby. Większość z nich powróciła już do swoich domów. 8 osób w gminach Radomsko i Przedbórz nadal znajduje się u rodzin lub w obiektach zabezpieczonych przez samorządy gminne.

Na terenie województwa łódzkiego podtopieniu uległo w sumie 1885 budynków mieszkalnych, 22 obiekty sportowe, 38 szkół, 7 przychodni lekarskich, 8 placówek kultury. Uszkodzonych zostało 463 km dróg oraz 745 kładek i przepustów drogowych. Zalane zostały 503 studnie przydomowe.

Monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna. Nie zaobserwowano wzrostu zachorowań, ale wykonano 512 szczepień przeciwko tężcowi. Powiatowi lekarze weterynarii prowadzą stały nadzór na terenach zalewowych. Nie odnotowano przypadków padnięcia zwierząt.

Mieszkańcy podtopionych terenów rozpoczęli uprzątanie skutków powodzi. Z danych uzyskanych z powiatowych centrów zarządzania kryzysowego wynika, że ok. 30-40 procent gospodarstw zostało już uprzątniętych. Cały czas istnieje jednak zagrożenie lokalnymi podtopieniami po intensywnych deszczach. W nocy ze środy na czwartek najbardziej ucierpieli mieszkańcy Kutna, gdzie doszło do zalania ponad 50 piwnic budynków i niektórych ulic. Podtopiona została również obwodnica miasta, która aktualnie jest nieprzejezdna.

Łączne straty spowodowane powodzią na terenie województwa łódzkiego oszacowano wstępnie na kwotę 72 mln zł.(PAP)

duk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)