Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Nie ogłoszono jeszcze przetargów na firmy wywożące śmieci

0
Podziel się:

W Łodzi nie ogłoszono jeszcze przetargów na wybór firm zajmujących się wywozem
śmieci. Przygotowywana jest dokumentacja przetargowa, a same przetargi mogą być ogłoszone w
czwartym kwartale tego roku - poinformował PAP rzecznik łódzkiego magistratu Marcin Masłowski.

W Łodzi nie ogłoszono jeszcze przetargów na wybór firm zajmujących się wywozem śmieci. Przygotowywana jest dokumentacja przetargowa, a same przetargi mogą być ogłoszone w czwartym kwartale tego roku - poinformował PAP rzecznik łódzkiego magistratu Marcin Masłowski.

Takiego przetargu nie ogłoszono również w Skierniewicach.

Od początku tego roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nią gminy przejmą gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady.

Na wprowadzenie nowych zasad samorządy mają czas do połowy 2013 r. W tym czasie muszą one opracować i wprowadzić nowy sposób zarządzania odpadami, wyłonić w przetargu firmy przewożące śmieci i poinformować mieszkańców o nowym systemie gospodarki odpadami.

Jak powiedział Masłowski, Łódź zamierza przejąć odbieranie odpadów nie tylko od właścicieli nieruchomości, na których mieszkają ludzie, ale również od właścicieli tych nieruchomości, gdzie mieszkańców nie ma. To m.in. placówki oświatowe, handlowe, zdrowotne, urzędy itp. Szacuje się, że w tego rodzaju obiektach wytwarzanych jest około 20 proc. odpadów komunalnych w mieście.

Rzecznik przypomniał, że przejęcie odbioru śmieci od właścicieli tych ostatnich nieruchomości nie jest obligatoryjne, ale Łódź chce skorzystać z tej możliwości. Ma to zapewnić miastu pełniejszą kontrolę nad ich zagospodarowaniem i dzięki temu przynieść efekty zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Zorganizowanie wspólnego odbioru śmieci przez jedną firmę wyeliminuje np. takie sytuacje, kiedy po odbiór odpadów na jakąś ulicę przyjeżdżały samochody z kilku firm wywozowych. To m.in. ograniczy hałas, emisję spalin i innych zanieczyszczeń, a także ograniczy koszty odbioru odpadów.

Zwrócił uwagę, że przygotowywana jest dokumentacja przetargowa, a same przetargi zostaną ogłoszone dopiero po przyjęciu przez radę miejską wszystkich uchwał związanych z obowiązującą ustawą. "Nastąpi to w czwartym kwartale tego roku" - dodał.

W Łodzi ok. 30 proc. rynku wywozu śmieci obsługiwane jest przez miejską spółkę - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO). Pozostałe ok. 70 proc. rynku obsługują prywatne firmy.

W przetargach weźmie udział MPO - zdaniem wielu osób związanych z gospodarką odpadami, z którymi rozmawiała PAP - może być ona konkurencyjna wobec innych firm. Przypominają, że MPO ma m.in. "wieloletnie doświadczenie w dziedzinie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, a także dysponuje dobrym zapleczem technicznym".

Jak poinformował Masłowski, Łódź nie zamierza protestować przeciw nakazowi organizowania przetargów także wtedy, gdy gmina ma własną spółkę.

Protestować nie zamierza również miasto Skierniewice - poinformowała PAP rzeczniczka skierniewickiego magistratu Anna Wolińska. Według niej nie ma takich planów, bo w mieście nie działa miejska spółka komunalna, odpowiedzialna za gospodarkę odpadami.

"W Skierniewicach za wywóz śmieci odpowiada firma Eko-Region, w której miasto jest jedynie udziałowcem" - dodała.

Wolińska wyjaśniła, że trwa tworzenie bazy danych, umożliwiającej zarządzanie gospodarką odpadami, oraz opracowanie zmian w regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście.

Trwa także przygotowanie projektów uchwał, które zgodnie z ustawą muszą podjąć skierniewiccy radni. Dopiero później będzie ogłoszony przetarg na wybór firmy, odpowiedzialnej za wywóz odpadów na zlecenie gminy. Nie wiadomo, kiedy przetarg zostanie ogłoszony.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że wprowadzenie reformy systemu gminnej gospodarki odpadami "rodzi dla samorządów wiele dylematów". Dotyczą one zarówno wyboru ustalenia opłaty za wywóz śmieci, wysokości tej opłaty, jak również wyłonienia w przetargu podmiotu, który będzie to zadanie realizował.

"Najbardziej negatywne skutki nowych regulacji odczują te samorządy, które wcześniej zainwestowały w gospodarkę odpadami, powołując do tego celu spółki komunalne. Te mogą być mniej konkurencyjne i przegrywać w przetargach z prywatnymi firmami" - dodała. (PAP)

jaw/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)