Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 19:00

Łódzkie: Obchody 150. rocznicy powstania styczniowego w Łowiczu

Inscenizacją historyczną branki do wojska rosyjskiego, stracenia powstańców i marszem pamięci pod pomnik Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku uczczono w sobotę w Łowiczu (Łódzkie) 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Inscenizacją historyczną branki do wojska rosyjskiego, stracenia powstańców i marszem pamięci pod pomnik Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku uczczono w sobotę w Łowiczu (Łódzkie) 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W sobotę na ulicach miasta pojawili się członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i przewodnicy PTTK którzy rozdawali "Odezwę do mieszkańców!" zachęcającą do udziału w obchodach 150. rocznicy wybuchu powstania.

Na Starym Rynku pokazano widowisko historyczne przedstawiające tzw. brankę do wojska rosyjskiego. Po inscenizacji jej uczestnicy, w tym liczne grono mieszkańców Łowicza przeszli w marszu pamięci niosąc zapalone znicze pod pomnik powstańców 1863 r. na Nowym Rynku.

Tam przedstawiona została historia stracenia dwóch powstańców - Adolfa Szoppego i Wincentego Bunszusa, którzy 7 lutego 1863 r., na terenie Puszczy Bolimowskiej brali udział w walkach oddziału powstańczego pod dowództwem Władysława Stroynowskiego z wojskami rosyjskimi. Na zakończenie uroczystości ze zniczy ułożono datę 1863.

Jak informuje łowicki magistrat pomnik na Nowym Rynku wystawiony został w 1933 r., w ramach obchodów 70. rocznicy powstania styczniowego. Stoi on w miejscu śmierci Adolfa Szoppego (Wincenty Bunszus został rozstrzelany na łąkach na obecnej ul. Powstańców 1863 r.). Niegdyś w tym miejscu stała szubienica. Drugi łowicki pomnik upamiętniający powstańców stoi przy ul. Powstańców 1863 r., gdzie wcześniej znajdował się drewniany krzyż znaczący mogiłę straconych.

W Łowiczu i pobliskim Bolimowie w ramach obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego przygotowano m.in. wystawy powstańczych pamiątek i fotografii, projekcje filmu "Szwadron", spotkania i wykłady. Dla uczniów zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o powstaniu przygotowany przez PTTK.

Kulminacją obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania na Ziemi Łowickiej będzie 10 lutego uroczysta msza święta oraz Rajd Szlakiem Powstańców po Puszczy Bolimowskiej. Zaplanowano także inscenizację historyczną 1863 r. przygotowana przez Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej.

Dopełnieniem łowickich obchodów będzie wystawa "Gloria victis", która 22 lutego otwarta zostanie w siedzibie Archiwum Państwowego m. st. Warszawy oddział w Łowiczu. Pokazane na niej zostaną oryginalne dokumenty i wydruki dotyczące tematyki powstania oraz obchodów jego rocznic. Wydane zostaną także okolicznościowe pocztówki, a w marcu ukaże się książka "Łowicz i okolice w Powstaniu Styczniowym".

Organizatorami obchodów są: Stowarzyszenie im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, PTTK, Urząd Miejski w Łowiczu i Gmina Bolimów. (PAP)

szu/ malk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz