Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Od niedzieli zacznie działać nowy przystanek kolejowy w Zgierzu

0
Podziel się

Mieszkańcy podłódzkiego Zgierza będą mogli od niedzieli korzystać z nowego
przystanku kolejowego - Zgierz Jaracza. Jego budowa to część projektu dot. uruchomienia Łódzkiej
Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). W grudniu do użytku oddane zostaną trzy nowe przystanki w Łodzi.

bEsavzYl

Mieszkańcy podłódzkiego Zgierza będą mogli od niedzieli korzystać z nowego przystanku kolejowego - Zgierz Jaracza. Jego budowa to część projektu dot. uruchomienia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). W grudniu do użytku oddane zostaną trzy nowe przystanki w Łodzi.

Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok przystanku znajdują się miejsca parkingowe i stojaki na rowery - poinformował PAP Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

Inwestycja powstała w ramach programu budowy oraz przebudowy przystanków na trasach ŁKA, która łączyć będzie Łódź z miastami i gminami aglomeracji.

bEsavzYn

PKP PLK poinformowały, że w grudniu, po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy pociągów, do użytku oddane zostaną trzy nowe przystanki: Łódź Pabianicka, Łódź Radogoszcz Zachód i Łódź Dąbrowa. Do końca tego roku pasażerowie będą już korzystać w sumie z ośmiu nowych i dziewięciu zmodernizowanych przystanków i stacji.

Wartość całego projektu to ponad 42 mln zł. 85 proc. pochodzi z dotacji unijnych w ramach RPO województwa łódzkiego. Kolejne 6,4 mln zł to środki PKP PLK, PKP SA, miasta Łódź oraz gminy Zgierz.

Rozszerzeniem budowy ŁKA jest rewitalizacja linii kolejowej Łódź Widzew - Zgierz. Inwestycja obejmie przebudowę torów na długości ponad 12 kilometrów. Po zakończeniu prac czas przejazdu pociągiem aglomeracyjnym z Widzewa do Zgierza wyniesie około 15 minut, a maksymalna prędkość pociągów wzrośnie do 100 km/h.

Podróżni na tej trasie będą mogli ponownie korzystać z trzech przebudowanych przystanków: Łódź Stoki, Łódź Marysin i Łódź Arturówek - od wielu lat wyłączonych z eksploatacji. Zakończenie robót planowane jest w 2014 r. Wartość tego projektu to ponad 18 mln zł.(PAP)

bEsavzYt

szu/ amac/

bEsavzYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)