Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Otwarto skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska"

0
Podziel się:

Skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska" został w sobotę otwarty w Kwiatkówku pod
Łęczycą. To jeden z trzech elementów - realizowanego w Łódzkiem - projektu pod nazwą "Tum - perła
romańskiego szlaku".

Skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska" został w sobotę otwarty w Kwiatkówku pod Łęczycą. To jeden z trzech elementów - realizowanego w Łódzkiem - projektu pod nazwą "Tum - perła romańskiego szlaku".

Dwa pozostałe elementy to budowa pawilonu muzealnego i częściowa rekonstrukcja grodziska w Tumie, gdzie można podziwiać liczącą ponad 850-lat archikolegiatę - jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Realizacja całego projektu kosztować ma ok. 29 mln zł z czego prawie 20 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

Skansen odtwarza warunki życia na wsi w okresie po 1918 roku. Składa się z glinianej chałupy, zabudowań gospodarskich, wiatraka, kuźni i olejarni, a także studni, kapliczki i uli.

Zdaniem pracowników Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi największą atrakcją skansenu jest wiatrak, przypominający o tym, że "młynarstwo wiatrowe było bardzo popularne na tych ziemiach". Zrekonstruowany wiatrak pochodzi z 1820 roku. Jest jedynym, działającym w woj. łódzkim obiektem, w którym można prezentować mielenie zboża. W obiekcie planowane jest urządzenie stałej wystawy, obrazującej młynarstwo wiatrowe na tych terenach.

Według marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia skansen pomoże wyobrazić sobie, jak wyglądała i funkcjonowała polska wieś przed około stu laty. Jego zdaniem, obok ważnej roli edukacyjnej będzie dobrze promować markę turystyczną województwa łódzkiego. Z kolei zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Grażyna Przanowska podkreśla, skansen wraz z rekonstrukcją grodziska w Tumie i pawilonem muzealnym, będzie ośrodkiem zamiejscowym Muzeum. (PAP)

jaw/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)