Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Po opadach przewidywany wzrost poziomu wody w rzekach

0
Podziel się:

W związku z intensywnymi opadami deszczu w województwie łódzkim, w ciągu
najbliższej doby przewidywany jest wzrost poziomu wody w rzekach. Pogorszyć ma się zwłaszcza
sytuacja na Bzurze, gdzie poziom wody przekroczy stan alarmowy.

W związku z intensywnymi opadami deszczu w województwie łódzkim, w ciągu najbliższej doby przewidywany jest wzrost poziomu wody w rzekach. Pogorszyć ma się zwłaszcza sytuacja na Bzurze, gdzie poziom wody przekroczy stan alarmowy.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński poinformował PAP w poniedziałek, że ostatnio w dorzeczu Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Sytuacja może się jednak szybko pogorszyć.

"W ciągu najbliższej doby w zlewni Bzury przewiduje się wzrosty stanu wody wywołane intensywnymi opadami deszczu. W Łowiczu poziom wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego, a w Kwiatkówku prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego" - powiedział Raczyńśki.

Dodał, że w zlewni Pilicy poziom wody będzie wahał się w strefie wody wysokiej, a w Sulejowie - powyżej stanu alarmowego. Na Luciąży w Kłudzicach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego.

10 osób ewakuowano w poniedziałek z terenów podtopionych wodami z zalewu w Głownie (powiat Zgierz).

"Zalanych zostało pięć ulic i kilkadziesiąt znajdujących się przy nich posesji" - poinformował PAP rzecznik wojewódzkiego komendanta straży pożarnej Arkadiusz Makowski.

W Łódzkiem alarm powodziowy nadal obowiązuje na terenie 18 gmin zaś w kolejnych 4 ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy utrzymywany jest na poziomie 95,70 m3/s (przy dopływie 91,1 m3/s), dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika wynosi 12,8 procent (11,30 mln m3).

Rezerwa powodziowa zbiornika Jeziorsko na Warcie wynosi obecnie 15,2 procent (33,78 mln m3). Zrzut wody zmniejszono tu do 250 m3/s (przy dopływie 218 m3/s), dzięki czemu obniża się poziom Warty w Uniejowie (aktualnie 312 cm - 52 cm powyżej stanu alarmowego).

Na terenie woj. łódzkiego podtopieniu uległo w sumie ponad 57 tys. ha gruntów, 1885 budynków mieszkalnych, 26 obiektów sportowych, 57 szkół, 9 przychodni lekarskich, 1 dom pomocy społecznej, 14 placówek kultury, 22 oczyszczalnie ścieków i 102 ujęcia wody. Uszkodzonych zostało 771 km dróg oraz 821 kładek i przepustów drogowych.

Łączne straty spowodowane przez powódź na terenie woj. łódzkiego oszacowano wstępnie na 129 mln zł.(PAP)

duk/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)