Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Rozpoczęły się dożynki prezydenckie w Spale

0
Podziel się

Przy padającym deszczu w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła się
msza święta z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony. Nabożeństwo inauguruje
Dożynki Prezydenckie, których główna część odbędzie się na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu.

bErZZdKd

Przy padającym deszczu w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła się msza święta z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony. Nabożeństwo inauguruje Dożynki Prezydenckie, których główna część odbędzie się na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu.

Z kaplicy, gdzie będą poświęcone wieńce dożynkowe, para prezydencka i zaproszeni goście przejadą na stadion bryczkami. Pozostali uczestnicy do COS udadzą się pieszo. Korowód dożynkowy otwierać będą kawalerzyści w mundurach z 1939 roku. Na końcu pochodu będą szli górale z owcami. Po przejściu korowodu na stadionie odbędzie się główna część Święta Plonów.

Podczas uroczystości przewidziane jest m.in. wystąpienie prezydenta Komorowskiego, który do Spały przyjechał przed godz. 10. Kilka minut później rozpoczął zwiedzanie Miasteczka Regionów, w którym spotkał się m.in. z marszałkami województw. Miasteczko powstało na stadionie COS w pobliżu głównej sceny dożynkowej. W sąsiedztwie utworzono też Aleję Twórców Ludowych, którą przed nabożeństwem odwiedziła żona prezydenta Anna Komorowska.

bErZZdKf

Dożynkom już od soboty towarzyszą w Spale liczne imprezy, m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności i występy zespołów ludowych. W sobotę odbyło się również Forum Debaty Publicznej "Kobieta wiejska we współczesnym świecie", w którym uczestniczyła m.in. żona prezydenta.

W niedzielę wieczorem uroczystości dożynkowe zakończy koncert zespołu Enej.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały. (PAP)

duk/ jbr/

bErZZdKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)