Notowania

wiadomości
11.02.2011 18:43

Łódzkie: Trwają prace nad strategią rozwoju kultury w regionie

W przyszłym roku ma być gotowa strategia rozwoju kultury w województwie łódzkim na lata 2012-20. W tegorocznym budżecie samorządu województwa przeznaczono ponad 87 mln zł na finansowanie placówek kulturalnych, stypendia artystyczne i ochronę zabytków.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W przyszłym roku ma być gotowa strategia rozwoju kultury w województwie łódzkim na lata 2012-20. W tegorocznym budżecie samorządu województwa przeznaczono ponad 87 mln zł na finansowanie placówek kulturalnych, stypendia artystyczne i ochronę zabytków. *

Strategia dla kultury w regionie jest w trakcie opracowywania i zostanie wprowadzona w życie od przyszłego roku. Obejmie lata 2012-2020, czyli okres, w którym będzie można skorzystać z kolejnej transzy unijnych pieniędzy - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa Witold Stępień.

Strategia zakłada przejrzystość procedur przyznawania środków na kulturę, profesjonalizację jednostek kulturalnych w regionie i nastawienie na odbiorcę wydarzeń. Pod koniec tego roku władze samorządowe chcą rozpocząć konsultacje strategii ze środowiskiem kulturalnym Łodzi i regionu.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem diagnozy stanu kultury w Łódzkiem - będzie się ona opierała na badaniach ankietowych (dotyczących jakości oferty, uczestnictwa i wydatków na kulturę), danych z GUS, wizytach studyjnych oraz badaniach potrzeb kulturalnych mieszkańców regionu.

"Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego oczekują odbiorcy, mieszkańcy województwa łódzkiego, od jednostek kulturalnych podlegających samorządowi, jakie dziedziny sztuki wesprzeć, a które wymagają mniejszych nakładów finansowych" - wyjaśnił marszałek województwa.

Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan liczy na to, że strategia będzie tworzona w ścisłym uzgodnieniu z przygotowywaną strategią rozwoju kultury w samej Łodzi. Ma także nadzieję, że w dalszym etapie bardziej zaangażowane w jej tworzenie będzie środowisko kulturalne.

Podkreślił, że nie wszystko - zwłaszcza w kulturze - da się ocenić na podstawie wskaźników ilościowych. "Nie chodzi o liczbę zrealizowanych wystaw czy koncertów, ani o to, ilu widzów na danej wystawie jest, chodzi o pewną istotną jakość, którą się uzyskuje dzięki danemu przedsięwzięciu kulturalnemu" - zaznaczył dyrektor muzeum.

Według samorządowców, w ostatnich latach w Łódzkiem nastąpił wzrost wydatków na kulturę. W latach 2003-06 było to niemal 190 mln zł, a w latach 2007-10 już ponad 366 mln zł, w tym ponad 50 mln zł na projekty realizowane z funduszy unijnych. Tegoroczny poziom wydatków osiągnął ponad 87 mln zł, co stanowi 9 proc. wydatków budżetu województwa; do niedawna na kulturę przeznaczanych było 6 procent.

Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Dorota Wodnicka poinformował, że trwają prace nad powołaniem Rady Kultury oraz nowej instytucji kultury - Regionalnej Instytucji Filmowej. Ta ostatnia miałaby uzupełniać działania istniejącej już Łódź Film Commission oraz współtworzyć Łódzki Fundusz Filmowy, dzięki któremu od kilku lat dofinansowywane są produkcji fabularne, animowane i dokumentalne realizowane w stolicy regionu.

"Nie ma sensu tworzyć dodatkowego funduszu regionalnego. Warto by było połączyć siły z miastem i stworzyć jeden większy fundusz, który będzie dysponował większymi środkami finansowymi. Będzie mógł realizować zadania związane np. z digitalizacją kin w całym regionie, żeby dostęp do filmu był możliwy w lepszych warunkach dla każdego mieszkańca regionu" - powiedziała Wodnicka.

Samorząd województwa łódzkiego jest organem prowadzącym dla siedmiu instytucji kultury w Łodzi, m.in. Teatru Wielkiego, Muzeum Sztuki i Filharmonii Łódzkiej. (PAP)

szu/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz