Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Utrzymuje się zagrożenie powodziowe w dorzeczu Warty

0
Podziel się

W województwie łódzkim stabilizuje się sytuacja w dorzeczu Pilicy. Znacznie
gorzej jest w dorzeczu Warty, gdzie nadal istnieje znaczne zagrożenie powodziowe. Najtrudniejsza
sytuacja panuje w okolicach Uniejowa w pobliżu granicy z Wielkopolską.

bEikizZx

W województwie łódzkim stabilizuje się sytuacja w dorzeczu Pilicy. Znacznie gorzej jest w dorzeczu Warty, gdzie nadal istnieje znaczne zagrożenie powodziowe. Najtrudniejsza sytuacja panuje w okolicach Uniejowa w pobliżu granicy z Wielkopolską.

Przy umacnianiu i uszczelnianiu wałów na Warcie pracują m.in. strażacy i wojsko. Nie uchroniło to jednak części gminy Uniejów od podtopienia. W Uniejowie poziom Warty wynosi 375 cm i o 115 cm przekracza stan alarmowy; podczas powodzi w 1997 r. poziom wody był o 29 cm niższy.

Od kilku dni na wysokim poziomie utrzymuje się zrzut ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko, z którego każdej sekundy odpływa 360 m sześc. wody. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński poinformował PAP, że w związku z trudną sytuacją w okolicach zbiornika wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, na wniosek starosty sieradzkiego, zgłosiła w środę ministrowi obrony narodowej zapotrzebowanie na dwa pływające transportery samochodowe wraz z obsługą oraz na jeden śmigłowiec.

bEikizZz

W środę zbiornik Jeziorsko wizytował minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, który zapowiedział, że zrzut wody będzie systematycznie zmniejszany. Będzie to możliwe, gdyż zmniejsza się również dopływ do zbiornika, w którym lustro wody powoli opada. Aktualnie Jeziorsko ma 7,3 proc. rezerwy i może przyjąć ponad 16 mln m sześc. wody.

Ponad 8 m sześc. wody może natomiast przyjąć zbiornik sulejowski (rezerwa 9,5 proc.) na Pilicy. Tutaj sytuacja stabilizuje się szybciej niż w dorzeczu Warty.

W Łódzkiem alarm powodziowy obowiązuje nadal w 20 gminach, a w siedmiu ogłoszone jest pogotowie przeciwpowodziowe.

Gminy i powiaty otrzymały dotąd ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa na walkę z powodzią m.in. na zakup paliwa do pomp i pojazdów, worków, narzędzi oraz środków dezynfekcyjnych. Na podtopionych terenach prowadzony jest nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad mieszkańcami.

bEikizZF

W środę rozpoczęto wypłatę zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. Województwo łódzkie otrzymało na ten cel ponad 1,5 mln zł. Zasiłki ma otrzymać 514 rodzin z 25 gmin.(PAP)

duk/ abr/ jra/

bEikiAaa
łódzkie
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)