Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: W sobotę uroczystości związane z peregrynacją obrazu NMP

0
Podziel się:

Uroczystości rozpoczęcia nawiedzenia archidiecezji łódzkiej przez kopię obrazu
Matki Bożej Jasnogórskiej odbędą się w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim. Mszy świętej przewodniczyć
będzie kard. Franciszek Macharski, kazanie wygłosi prymas Polski, kard. Józef Glemp. To drugie już
nawiedzenie obrazu w regionie łódzkim. Poprzednie miało miejsce 35 lat temu.

*Uroczystości rozpoczęcia nawiedzenia archidiecezji łódzkiej przez kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbędą się w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim. Mszy świętej przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski, kazanie wygłosi prymas Polski, kard. Józef Glemp. To drugie już nawiedzenie obrazu w regionie łódzkim. Poprzednie miało miejsce 35 lat temu. *

Jasnogórski wizerunek Madonny z Dzieciątkiem przybędzie do archidiecezji łódzkiej z diecezji sandomierskiej. Będzie wędrował po wszystkich parafiach, a odwiedziny zakończy 11 września przyszłego roku w łódzkiej archikatedrze.

Biskup Adam Lepa podczas środowej konferencji prasowej w Łodzi przypomniał, że poprzednia peregrynacja obrazu w 1974 roku w łódzkiej - wówczas jeszcze diecezji - rozpoczęła się również w Piotrkowie Trybunalskim. Mszy św. przewodniczył wtedy kard. Karol Wojtyła, a kazanie wygłosił kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Jak wspomniał bp Lepa, liczba wiernych w ówczesnych mszach świętych "przeszła najśmielsze oczekiwania". "A trzeba zwrócić uwagę, że był to czas, kiedy władze komunistyczne, aby odciągnąć, zwłaszcza młodych ludzi od obrazu" - mówił biskup Lepa.

Zdaniem obecnego na konferencji w Łodzi ks. Jarosława Patera "peregrynacja przede wszystkim ma być pomocą w pogłębianiu, ewentualnie odzyskaniu wiary przez uczestników uroczystości". Według niego, obraz Maryi istnieje nie tylko w sensie materialnym, artystycznej ikony będącej przedmiotem kultu. "Obraz wędruje, ale widzimy kogoś więcej" - powiedział Pater.

Sobotniej uroczystości towarzyszyć będzie poświęcenie przez ks. arcybiskupa Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego, "okna życia", które powstało i funkcjonować ma w domu zakonnym sióstr Maryi Wspomożycielki.

Kopia obrazu z Jasnej Góry powstała z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który pragnął, aby obraz odwiedzał wszystkie parafie. Po wyjściu z więzienia w 1956 roku prymas zlecił wykonanie dwóch kopii wizerunku, które zostały poświęcone przez papieża. Jedna została w Rzymie, a druga 29 sierpnia 1957 roku rozpoczęła nawiedzenie diecezji warszawskiej.

W rocznicę 1000-lecia chrześcijaństwa polskiego peregrynację przerwano, aby obraz mógł odwiedzić wszystkie katedry. Kiedy kardynał Wyszyński wiózł go do Warszawy, milicja zatrzymała go i przewiozła obraz do katedry warszawskiej.

Gdy przyszedł czas na nawiedzenie diecezji katowickiej, prymas stwierdził, że obraz nie może być uwięziony w stolicy. 2 września 1966 roku wysłano kopię do Katowic. Na trasie obraz został "aresztowany" przez komunistyczne służby i przez sześć lat trzymany pod strażą z Częstochowie. Paulinom zagrożono, że jeśli wypuszczą obraz, kilka klasztorów zostanie zlikwidowanych. Wszystkie samochody wyjeżdżające z Jasnej Góry były kontrolowane.

Jak przypomniał biskup Lepa, mimo "aresztowania" obrazu jego nawiedzenie w parafiach trwało dalej. Po kraju wędrowała pusta rama, świeca i ewangeliarz. W czerwcu 1972 roku obraz wykradziono. Dokonali tego ks. Józef Wójcik, ks. Romana Siudka z diecezji sandomierskiej i dwie siostry zakonne Służki z Mariówki niedaleko Radomia. Jedna z nich kierowała nyską, którą wywieziono obraz. 18 czerwca 1972 roku obraz rozpoczął peregrynację w Radomiu.

Pierwsze nawiedzenie jasnogórskiego obrazu w polskich parafiach zakończyło się w październiku 1980 roku. Kolejne rozpoczęło się pięć lat później - 5 maja w Drohiczynie. (PAP)

jaw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)