Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: W wyborach do sejmiku zyskały PO i SLD, straciło PiS

0
Podziel się

O trzy mandaty więcej - niż cztery lata temu - zdobyła Platforma Obywatelska w
wyborach do sejmiku województwa łódzkiego. Zyskał również Sojusz Lewicy Demokratycznej, straciło
Prawo i Sprawiedliwość.

bEgowXyt

O trzy mandaty więcej - niż cztery lata temu - zdobyła Platforma Obywatelska w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego. Zyskał również Sojusz Lewicy Demokratycznej, straciło Prawo i Sprawiedliwość.

Według nieoficjalnych jeszcze danych obliczonych na podstawie 91,94 proc. protokołów, w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego na PO zagłosowało 27,98 proc. wyborców, co daje jej 13 radnych. Drugie miejsce zajęło PiS - 24,18 proc. (11 radnych), trzecie SLD - 18,50 proc. (sześciu radnych), a czwarte PSL - 17,52 proc. (sześciu radnych).

W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat najwięcej zyskała PO. W 2006 roku wprowadziła do 36-osobowego sejmiku dziesięciu radnych. Zagłosowało wtedy na to ugrupowanie 32,17 proc. wyborców. Teraz PO ma o trzech radnych więcej. Zyskał również SLD, który cztery lata temu startował w koalicji Lewica i Demokraci. W 2006 roku koalicja ta uzyskała 15,45 proc. poparcia. Wtedy w sejmikowych ławach zasiadło czterech radnych z tej koalicji. Obecnie SLD będzie miał ich sześciu.

bEgowXyv

Wszystko wskazuje na to, że w porównaniu z 2006 rokiem, o jednego radnego mniej będzie miało PiS. Przed czterema laty PiS wygrało wybory do sejmiku województwa łódzkiego uzyskując 23,17 proc. co dało 12 mandatów. W tym roku - choć poparcie jest o 1,1 proc. większe - partia ta będzie miała prawdopodobnie 11 radnych. Bez zmian - jeśli chodzi o liczbę radnych - pozostaje PSL. Zarówno w wyborach w 2006 roku, jak i obecnych ludowcy uzyskali mandaty dla sześciu radnych, choć tegoroczne poparcie było większe. Na PSL zdecydowało się zagłosować 17,52 proc. wyborców. W 2006 roku - 15,48 proc.

Jeśli nieoficjalne wyniki wyborów do sejmiku woj. łódzkiego potwierdzą się, to oznacza, że PO nie może samodzielnie sprawować władzy. Wszystko wskazuje na to, że powtórzona zostanie koalicja PO i PSL, taka sama, jak przez większość poprzedniej kadencji. Teraz miałaby 19 radnych; opozycja (SLD i PiS) - 17. Jednak zarówno politycy PO jak i PSL nie chcą na razie mówić o ewentualnym współrządzeniu. Czekają na oficjalne wyniki. Z kolei lider SLD w Łódzkiem Dariusz Joński liczy na związanie szerokiej koalicji - PO, PSL i SLD. Według Jońskiego 19 głosów - przy 36-osobowym składzie - nie daje komfortu do rządzenia.

Zdaniem prof. Grzegorza Matuszaka z katedry socjologii polityki i moralności Uniwersytetu Łódzkiego, "przyrost" mandatów m.in. do sejmiku świadczy o tym, że PO "nadal utrzymuje się na fali". "Natomiast w odwrocie jest PiS, ale nie wiadomo jednak, na ile ta tendencja jest trwała" - mówił. Jak twierdzi, wznosząca się jeszcze kilka lat temu linia PiS już się chyba skończyła. Według niego PSL zachował "niezłą kondycję" natomiast wynik SLD może świadczyć, że pomału odzyskuje zaufanie wyborców.

Matuszak uważa, że dla polskiej sceny politycznej, dobrze się stało, że nadal pozostaje na niej "czterech aktorów". Jak mówił, umożliwia to budowanie różnych koalicji. Podobnie jak Joński, tak i Matuszak jest przekonany, że dla dobrej pracy łódzkiego sejmiku powinna powstać koalicja PO, PSL i SLD. "To jednak będzie zależało od rozmów politycznych nie tylko w Łodzi" - dodał.

bEgowXyB

Profesor uważa też, że nie da się porównać wyników listopadowych wyborów do sejmiku województwa łódzkiego i parlamentarnych sprzed trzech lat. Przypomniał, że tamte wybory były przedterminowe, bo zmieniły się "polityczne realia". "Dlatego wydaje mi się mało uprawnione takie porównywanie" - powiedział.

W 2007 roku wybory do Sejmu w okręgu łódzkim wygrała PO - 45,68 proc. głosów, drugi był PiS (27,85 proc.), trzecie miejsce zajęła Lewica i Demokraci (17,77 proc.), a czwarte miejsce - PSL (3,64 proc.).(PAP)

jaw/ la/ jbr/

bEgowXyW
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)