Notowania

wiadomości
28.03.2011 13:27

Łódzkie: Wystawa "Izrael wczoraj i dziś" w sieradzkim więzieniu

Wystawę "Izrael wczoraj i dziś" prezentującą 60-letnią historię państwa Izrael otwarto w poniedziałek w Zakładzie Karnym w Sieradzu (Łódzkie). Sieradzkie więzienie uczestniczy w projekcie "Tikkun - Naprawa" - wspólnej inicjatywie polskiej i izraelskiej służby więziennej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wystawę "Izrael wczoraj i dziś" prezentującą 60-letnią historię państwa Izrael otwarto w poniedziałek w Zakładzie Karnym w Sieradzu (Łódzkie). Sieradzkie więzienie uczestniczy w projekcie "Tikkun - Naprawa" - wspólnej inicjatywie polskiej i izraelskiej służby więziennej. *

Ekspozycja składa się z 14 trójwymiarowych plansz, które zostały wypożyczone przez sieradzki Zakład Karny od Ambasady Izraela w Polsce.

"Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej możliwe było zestawienie na każdej planszy dwóch rzeczywistości - początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela w swym pełnym rozkwicie" - powiedział PAP rzecznik sieradzkiego więzienia por. Jakub Werbiński.

Zapowiedział, że w planach są kolejne wystawy dla osadzonych organizowane wspólnie z izraelską ambasadą.

Zakład Karny w Sieradzu jest jednym z kilkudziesięciu polskich więzień i aresztów biorących udział w realizowanym od 2009 roku projekcie polskiej i izraelskiej służby więziennej "Tikkun - Naprawa". Projekt ma na celu m.in. przybliżenie tradycji i współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową.

"Realizujemy akcje edukacyjno-informacyjne na temat dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Skazani regularnie także sprzątają cmentarz żydowski na terenie Sieradza" - dodał Werbiński.

W ramach programu w tym roku w sieradzkim więzieniu zorganizowano przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich, prezentację multimedialna poświęcona polskim synagogom. (PAP)

szu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz