Notowania

łódzkie
27.08.2009 20:20

Łódzkie: Wywieziono konie ze stadniny w Prądzewie

# dochodzi informacja o wywiezieniu niemal wszystkich koni #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o wywiezieniu niemal wszystkich koni #

27.08. Łódź (PAP) - Pogotowie i Straż dla Zwierząt w Trzciance wywiozły w czwartek niemal wszystkie z 41 koni ze stadniny w Prądzewie k. Łęczycy (Łódzkie), które - według inspektorów straży - od dłuższego czasu były tam trzymane w skandalicznych warunkach. Postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami prowadzi miejscowa policja.

W miniony piątek Urząd Gminy w Łęczycy wydał w trybie pilnym decyzję o natychmiastowym przejęciu 10 koni z tej stadniny. W najgorszym stanie - zdaniem inspektorów - są źrebaki, które mają powrastaną w pyski uprząż, tzw. kantary.

W czwartek zdecydowano się wywieźć pozostałe 41 koni. Do wieczora załadowano i przetransportowana w różne miejsca w okolicach stadniny 40 koni. "Został już tylko jeden, bardzo dziki. Myślę, że w ciągu kilku godzin i on zostanie przewieziony w inne miejsce" - powiedział wieczorem PAP prezes Pogotowia i Straży dla Zwierząt w Trzciance Grzegorz Bielawski. Konie przed załdunkiem otrzymały zastrzyki ze środkami uspokajającymi, żeby mogły znieść transport, bowiem były bardzo zestresowane. Przewieziono je do różnych miejsc niedaleko stadniny, gdzie będą leczone przez weterynarzy.

Bielawski przyznał, że były kłopoty z właścicielem, który próbował im uniemożliwić wywożenie koni. "Konie miały wyjechać rano, ale musieliśmy wezwać policję. Właściciel twierdził, że jest to bezprawne najście, wyzywał nas od przestępców, złodziei i nie pozwolił wyjeżdżać samochodom ze zwierzętami" - opowiadał Bielawski. Po przyjeździe patrolu policji załadunek koni odbywał się bez kłopotów.

Potwierdziła to rzeczniczka łęczyckiej policji Agnieszka Ciniewicz. "Dostaliśmy zgłoszenie od pogotowia, które prosiło o pomoc, ponieważ właściciel nie pozwolił na zabieranie zwierząt i czuli się zagrożeni. Udzieliliśmy pomocy i wszystko przebiegało później bez zakłóceń" - dodała.

Bielawski przyznał, że większość koni jest w złym stanie. "Konie mają grzybicę, podawano im wodę w zardzewiałych wiadrach, kopyta wyglądają jak wybryki natury, w stadninie zastaliśmy pół metra gnoju w kojcach. Ostatnimi miesiącami trwał dramat tych zwierząt" - zaznaczył.

Konie zostały zabezpieczone jako dowód rzeczowy w sprawie przez policję, a pogotowie prowadzi nad nimi opiekę. Obecnie czeka na ostateczną decyzję administracyjną wójta gminy na odbiór właścicielowi 41 sztuk zwierząt.

Policja nadal prowadzi postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami, za co grozi kara do dwóch lat więzienia. Nikomu dotąd nie przedstawiono zarzutów. "Czekamy na opinie i ekspertyzy lekarzy weterynarii; nadal trwają przesłuchania świadków. Musimy zebrać cały materiał dowodowy, żeby bezbłędnie przedstawić zarzuty" - przyznała rzeczniczka policji.

Jeśli sprawa trafi do sądu, to on zdecyduje ostatecznie o losie zwierząt. Jeżeli sąd orzeknie przepadek koni i wyrok się uprawomocni, to zwierzęta na stałe znajdą nowe miejsce. "Natomiast jeśli sąd nakaże zwrócić właścicielowi, to będzie trzeba je niestety zwrócić" - dodał Bielawski.

Stadnina w Prądzewie należy do łódzkiego biznesmena, szefa Radia Parada Krzysztofa Kubasiewicza. PAP nie udało się z nim skontaktować. W rozmowach z mediami bagatelizował on wcześniej całą sprawę. Utrzymuje, że nie wyraził zgody na wejście na jego teren i skierował sprawę do prokuratury. (PAP)

szu/ itm/ jbr/

Tagi: łódzkie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz