Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Zabytkowe Miasto Tkaczy w Zgierzu

0
Podziel się:

Cztery zrekonstruowane domy tkaczy pochodzące z początku XIX wieku, odtworzona
historyczna nawierzchnia ulic oraz elementy małej architektury znalazły się w Parku Kulturowym
Miasto Tkaczy, który powstał w podłódzkim Zgierzu.

Cztery zrekonstruowane domy tkaczy pochodzące z początku XIX wieku, odtworzona historyczna nawierzchnia ulic oraz elementy małej architektury znalazły się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, który powstał w podłódzkim Zgierzu.

Otwarcie Miasta Tkaczy połączone z piknikiem zaplanowano na niedzielę. Ma to być główna atrakcja turystyczna Zgierza.

W ramach projektu odtworzono historyczną zabudowę w obrębie ulic Narutowicza i Rembowskiego w Zgierzu wraz z rekonstrukcją XIX-wiecznego charakteru obu ulic. Odrestaurowane zostały cztery drewniane domy tkaczy pochodzące z lat 20. XIX w., w tym trzy, które przeniesiono z innych rejonów miasta.

"Przywróciliśmy historyczny krajobraz na 500 metrach tych dwóch ulic. Odtworzyliśmy bruk, oświetliliśmy ulice latarniami gazowymi i odtworzyliśmy historyczny układ zadrzewienia" - powiedział PAP pełnomocnik ds. rozwoju Zgierza Arkadiusz Bogusławski. Powstały też ścieżki rowerowe oraz ustawiono kilkadziesiąt ławek, które mają służyć turystom.

"Odrestaurowaliśmy domy tkaczy, bowiem to właśnie Zgierz był kolebką włókiennictwa polskiego. To w Zgierzu produkowano pierwsze sukna, które trafiały na rynek rosyjski" - zaznaczył Bogusławski.

W jednym z odrestaurowanych domów mieści się Centrum Konserwacji Drewna, w którym mają m.in. odbywać się szkolenia z technik konserwacji elementów drewnianych. Kolejny budynek to Dom Turysty - Punkt Informacji Turystycznej, który zajmować się ma organizacją wycieczek i sprzedażą pamiątek. Mieści się w nim także Muzeum Lalek.

Jeden z budynków ma pełnić funkcję sali szkoleniowej i docelowo znajdą się w nim miejsca noclegowe, a w kolejnym znajduje się Muzeum Miejsca, które prezentować będzie historię procesu rewitalizacji domów tkaczy. Znajdzie się w nim również kawiarnia.

Docelowo władze miasta chcą zrekonstruować wszystkie domy w rejonie Miasta Tkaczy. W jego obrębie w przyszłości ma także powstać hotel i restauracje.

"Liczymy, że będzie to główna atrakcja turystyczna Zgierza" - powiedział Bogusławski.

Projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej Zgierza" realizowany był od grudnia 2009 roku. Kosztował 7,5 mln zł z czego 5,5 mln zł pochodziło z dotacji Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt wspierało m.in. norweskie miasto Trondheim i tamtejszy uniwersytet techniczny, ponieważ Norwegowie mają największe na świecie doświadczenie w rewitalizacji budownictwa drewnianego.

Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie łódzkim. Jego rozwój przypada na pierwszą połowę XIX wieku, kiedy to przyłączono miasta do Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim, osiedlili się w nim zagraniczni sukiennicy i powstały pierwsze manufaktury tkackie. Według historyków Zgierz stał się wówczas głównym polskim ośrodkiem produkcji sukienniczej. (PAP)

szu/ hes/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)