Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: ZNP: ponad 460 nauczycieli może stracić pracę

0
Podziel się:

465 nauczycieli może stracić pracę w woj. łódzkim. W samej Łodzi zwolnionych ma
zostać 170 pedagogów - wynika z danych uzyskanych przez PAP w oddziale ZNP w Łodzi.

465 nauczycieli może stracić pracę w woj. łódzkim. W samej Łodzi zwolnionych ma zostać 170 pedagogów - wynika z danych uzyskanych przez PAP w oddziale ZNP w Łodzi.

Według związkowców w nowym roku szkolnym propozycję zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymało prawie tysiąc nauczycieli.

Prezes łódzkiego oddziału ZNP Marek Ćwiek w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że liczby jakimi dysponuje związek to efekt ankiety przeprowadzonej na początku czerwca przez ZNP na terenie województwa, w której pytano miejscowe struktury związku o m.in. o planowane zwolnienia nauczycieli w szkołach.

Związkowcy zwracają uwagę, że liczby te mogą ulec zmianie ze względu na niezakończony nabór do szkół ponadgimnazjalnych i aneksy w organizacji pracy szkół, które dokonywane są we wrześniu.

Jak wynika z ankiety od 1 września 2013 roku pracę w szkołach w Łódzkiem straci 465 nauczycieli, w tym 115 nie będzie miało przedłużonej umowy o pracę zawartej na czas określony. W Łodzi zwolnionych zostanie 170 nauczycieli.

Wśród zwalnianych największą grupę stanowią nauczyciele: języka polskiego (42 osoby), nauczania wczesnoszkolnego (39), wychowania fizycznego (32), przedmiotów zawodowych (31), matematyki (28), języka angielskiego (27) i języka niemieckiego (25).

Od nowego roku szkolnego pracę straci również 68 pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, a 59 będzie miało ograniczony wymiar zatrudnienia.

Rzecznik prezydenta Łodzi Marcin Masłowski przyznaje, że w roku szkolnym 2013/2014 nastąpi spadek zatrudnienia nauczycieli. Według danych łódzkiego magistratu pracę straci 110 osób. Urzędnicy przyznają, że zwolnienia nauczycieli to konsekwencja zarówno niżu demograficznego, jak również wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej zmian w ramowych planach nauczania.

"Dokonywana w chwili obecnej analiza arkuszy organizacji pracy szkół, przeniesienia służbowe, skierowania nauczycieli do uzupełnienia etatów w innych szkołach mają na celu umożliwienie jak największej grupie osób kontynuacji zatrudnienia po 31 sierpnia tego roku" - informuje Masłowski.

Podobnie jak związkowcy z ZNP tak i magistrat uważa, że prawdziwa ocena skali zwolnień będzie możliwe po rozpoczęciu nowego roku szkolnego tj. po zakończeniu naboru do szkół ponadgimnazjalnych oraz uwzględnieniu zmian organizacyjnych będących następstwem sytuacji życiowych wielu nauczycieli, w tym skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, czy z uprawnień emerytalnych.

Według Masłowskiego na powstałe w ten sposób wakaty będą zatrudniani w pierwszej kolejności pracownicy, którzy utracili pracę w innych placówkach. (PAP)

jaw/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)