Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lokalne samorządy będą współpracować z Łódzką Koleją Aglomeracyjną

0
Podziel się:

Porozumienia o współpracy samorządów lokalnych województwa łódzkiego z Łódzką
Koleją Aglomeracyjną podpisano w środę w Łodzi. Pierwsze pojazdy ŁKA mają wyjechać na tory regionu
w połowie czerwca przyszłego roku.

bEstoItN

Porozumienia o współpracy samorządów lokalnych województwa łódzkiego z Łódzką Koleją Aglomeracyjną podpisano w środę w Łodzi. Pierwsze pojazdy ŁKA mają wyjechać na tory regionu w połowie czerwca przyszłego roku.

Ideą ŁKA jest połączenie Łodzi z miastami i gminami aglomeracji. Pociągi kursować mają na trasach: Łódź Kaliska - Sieradz; Łódź Kaliska - Łowicz; Łódź Fabryczna - Koluszki; na odcinku Zgierz - Kutno oraz Łódź Chojny - Łódź Widzew.

Nowe pociągi ŁKA mają uzupełniać ofertę Przewozów Regionalnych. W związku z planowanym uruchomieniem ŁKA trwają prace związane z budową oraz przebudową przystanków na trasach Kolei. Zmodernizowanych lub wybudowanych zostanie kilkanaście przystanków kolejowych.

bEstoItP

Zgodnie z podpisanym w środę porozumieniem, miasta i powiaty leżące na trasach Łódź - Łowicz i Łódź - Sieradz planują m.in. uruchomić lokalną komunikację autobusową, która będzie dowoziła pasażerów do przystanków ŁKA. Planują również wprowadzić wspólny bilet aglomeracyjny i wziąć udział w promocji ŁKA.

Obecny przy podpisaniu porozumienia marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że pierwsze pociągi ŁKA mają wyruszyć na tory w czerwcu przyszłego roku. Zapewnił, że region będzie się starał o pieniądze na rozwój tego typu transportu z unijnych funduszy na lata 2014-2020. Przypomniał równocześnie, że w siedleckiej fabryce firmy Stadler Polska trwa już produkcja pociągów dla ŁKA.

Zgodnie z umową pierwszych sześć składów pojawić się ma w Łodzi w pierwszej połowie 2014 roku, a ostatnie pod koniec lutego 2015 roku. W październiku rozpoczęto budowę obiektu zaplecza technicznego dla ŁKA. Prowadzone w nim będą przeglądy techniczne, naprawy oraz prace związane z bieżącym utrzymaniem składów kupionych przez ŁKA. Całkowita wartość projektu "Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej" ma wynieść 457 mln zł brutto. 193 mln zł na realizację projektu pochodzić będą ze środków unijnych, a 155 mln zł z emisji obligacji ŁKA.

Porozumienia o współpracy samorządów lokalnych województwa łódzkiego z Łódzką Koleją Aglomeracyjną podpisano w trakcie trwania w Łodzi kolejnej edycji Europejskiego Forum Gospodarczego. W tym roku jego uczestnicy rozmawiają m.in. o branży usług biznesowych, przemyśle włókienniczym i modzie; przetwórstwie rolno-spożywczym; medycynie czy energetyce. (PAP)

bEstoItV

jaw/ mki/ jbr/

bEstoIuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)