Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łomża: Obrady biskupów z okazji 1000-lecia śmierci św. Brunona

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej szczegółów
#

# dochodzi więcej szczegółów #

19.06.Białystok (PAP) - W Łomży (Podlaskie) rozpoczęło się w piątek dwudniowe 348. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, odbywające się tam w związku z jubileuszem 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu.

Z misją ewangelizacyjną dotarł on m.in. do Łomży, gdzie - według przekazów - miał zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół. Zginął męczeńską śmiercią w 1009 roku, prawdopodobnie koło Giżycka, choć podawane inne możliwe lokalizacje wskazują na okolice Drohiczyna lub Kolna.

Obrady kościelnych hierarchów w Łomży, poświęcone m.in. sprawom katechezy i szkoleń dla porządkowych na pielgrzymkach (są one obecnie wymagane prawem, prowadzą je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego) zakończą się w sobotę, kiedy to obchody milenijne przeniosą się do Giżycka. Tam potrwają do niedzieli.

Wieczorem w katedrze łomżyńskiej została odprawiona okolicznościowa, dziękczynna msza św. z udziałem polskich biskupów. Wśród gości był też biskup z niemieckiego Magdeburga - na terenie tej diecezji leży Kwerfurt. Przewodniczył jej prymas Józef Glemp.

"Widząc grzech, nie można milczeć, nawet jeśli to twój przyjaciel" - podkreślił w homilii abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Nawiązywał do działalności Brunona, który miał odwagę upomnieć cesarza Henryka za jego stosunek do chrześcijańskiej Polski i króla Bolesława Chrobrego.

Jak mówił, to wielkie przesłanie na współczesne czasy. "Żebyśmy nie milczeli na zło, ale próbowali zwracać uwagę w cztery oczy. Nie w gazecie, nie w telewizji, ale żebyśmy o dobro dobijali się u bram serca tego drugiego człowieka, który zaplątuje się w zło" - podkreślał arcybiskup.

Pochodzącego z Kwerfurtu świętego nazywał "patronem naszych czasów, które wołają o ludzi autentycznych, o ludzi odważnych, o to, żebyśmy nie milczeli na zło".

Podkreślił znaczenie wzorców wychowawczych w życiu. "Jakie cechy, jakie kryteria? Popularność? Wzięcie w telewizji, w radio, czy może dobroć, szlachetność, poświęcenie, prawość, uczciwość? Kto - polityk, artysta, ksiądz, kto jest autorytetem?" - pytał abp Michalik. Dodał, że dziś "depcze się autorytety".

Rok 2009 jest obchodzony w diecezji ełckiej i łomżyńskiej, a także w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim jako Rok św. Brunona z Kwerfurtu.

Św. Brunon (ok. 974-1009) był niemieckim misjonarzem, hagiografem i propagatorem uniwersalistycznych idei Ottona III. W latach 1005-1009 działał w Polsce, skąd prawdopodobnie wysłał w 1007 r. misję do Szwecji, a w roku 1008 sam wyjechał, by nawracać Pieczyngów.

Po powrocie zorganizował wyprawę misyjną na tereny zamieszkane przez plemiona pruskie, w trakcie której zginął z rąk Jaćwingów.

Wierni diecezji łomżyńskiej od początku roku przygotowywali się do milenijnych uroczystości. Przed tygodniem na wzgórzu św. Wawrzyńca w Łomży, gdzie - według przekazów - Brunon z Kwerfurtu zbudował pierwszy na tych ziemiach kościół, stanął wysoki drewniany krzyż. (PAP)

rof/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)