Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łomża: Po raz 20. wręczono nagrody im. Glogera

0
Podziel się:

Nagrodę pierwszego stopnia i medal imienia Zygmunta Glogera otrzymał
profesor Piotr Eberhardt z Warszawy. Wręczono je w piątek w Łomży (Podlaskie).

Nagrodę pierwszego stopnia i medal imienia Zygmunta Glogera otrzymał profesor Piotr Eberhardt z Warszawy. Wręczono je w piątek w Łomży (Podlaskie).

Organizowany po raz dwudziesty konkurs honoruje niekonwencjonalne, szczególne społeczne osiągnięcia m.in. w dziedzinie: antropologii, kulturoznawstwa i animacji kultury, prasoznawstwa, muzealnictwa, językoznawstwa i historii piśmiennictwa. Organizuje go działające w Łomży Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka". Patron medalu, etnograf Zygmunt Gloger, pochodził z Ziemi Łomżyńskiej.

Profesora Eberhardta uhonorowano za - jak podała kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira - "osiągnięcia w geografii kultury Europy Środkowo-Wschodniej". Profesor Eberhardt jest autorem 25 książek naukowych i kilkuset artykułów w wielu językach m.in. z geografii kultury w ujęciu historycznym, politycznym i etnograficznym oraz o stosunkach narodowościowych Rosji, Ukrainy, Białorusi Litwy, Łotwy, Estonii i Jugosławii.

Nagrodę drugiego stopnia przyznano Jerzemu Domańskiemu, redaktorowi naczelnemu tygodnika "Przegląd" za: "wnoszenie fermentu intelektualnego do publicystyki politycznej" oraz prof. Irenie Cecylii Maryniak z Warszawy za badania dialektologiczne pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego.

Nagroda trzeciego stopnia przypadła historykowi literatury dr Adamowi Wiercińskiemu z Uniwersytetu Opolskiego za "troskę o należyty poziom wydawnictw naukowych i publicystycznych".

Nagrody honorowe przyznano prof. Francisowi T. Borkowskiemu - Amerykaninowi polskiego pochodzenia z Appalachian State University za popularyzowanie polskiej tradycji muzycznej w USA oraz prof. Janie Racłavskiej z katedry Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego za budzenie zainteresowania polską kulturą na Śląsku Cieszyńskim.

W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia: Grzegorzowi Piotrowi Dudzikowi za inicjatywy służące ożywieniu życia kulturalnego w rejonach podwarszawskich, Norbertowi Dariuszowi Tomaszewskiemu za badania monograficzne nad historią Ciechanowca i okolic oraz ks. dr Mieczysławowi Józefczykowi za badania nad tradycjami kulturalnymi Elbląga i twórczy wkład w rozwój tego miasta.

Folklorysta, etnograf i archeolog Zygmunt Gloger (1846-1910) urodził się w Tyborach Kamiance, w ówczesnej guberni augustowskiej na Ziemi Łomżyńskiej. Rodzina Glogerów wywodziła się z Jeżewa - ok. 30 km od Białegostoku. Gloger znany jest przede wszystkim, jako organizator i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz autor czterotomowej "Encyklopedii Staropolskiej". Przez całe życie spisywał pieśni i obyczaje ludowe, w rysunkach utrwalał też cechy regionalnego budownictwa.(PAP)

kow/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)