Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubelskie: 500 monet z Janem Pawłem II na wystawie w Lublinie

0
Podziel się

Około 500 monet z całego świata, poświęconych Janowi Pawłowi II, można
oglądać na wystawie numizmatycznej otwartej w czwartek w oddziale NBP w Lublinie. Przygotowano ją z
okazji beatyfikacji papieża.

bEgXQBNh

Około 500 monet z całego świata, poświęconych Janowi Pawłowi II, można oglądać na wystawie numizmatycznej otwartej w czwartek w oddziale NBP w Lublinie. Przygotowano ją z okazji beatyfikacji papieża.

Administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło przypomniał, że Jan Paweł II nie był zwolennikiem utrwalania jego pamięci w rzeczach materialnych. "Preferował dzieła służące człowiekowi: charytatywne, edukacyjne, dzieła kultury. Mam nadzieję, że ta wystawa, te monety z podobizną Jana Pawła II, będą inspirowały do tego, żeby monetami służyć człowiekowi w potrzebie" - powiedział bp Cisło.

Monety z wizerunkiem Jana Pawła II były wybijane najczęściej z okazji licznych pielgrzymek papieża do wielu krajów świata - powiedział wiceprezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Zbigniew Nestorowicz. "Wizerunek Jana Pawła II widnieje też na monetach państw, w których chrześcijaństwo nie jest religią dominującą, także krajów muzułmańskich, jak na przykład Maroko" - dodał Nestorowicz.

bEgXQBNj

Na wystawie zgromadzono monety wyemitowane w ponad 40 krajach. Są pieniądze watykańskie, które wybijane były z okazji każdej rocznicy pontyfikatu, a także rzadkie, nietypowe monety kolekcjonerskie. Można zobaczyć m.in. przezroczyste, wykonane z akrylu monety z wizerunkiem papieża, wyemitowane w Kongo; monety z Liberii w kształcie kwadratu, trójkąta i serca, wysadzane szlachetnymi kamieniami; monety z Kuby, na których papież jest pokazany w towarzystwie Fidela Castro.

Do monety z Nauru, wyspiarskiego państwa położonego w zachodniej części Oceanu Spokojnego, przymocowana jest plakietka w kształcie postaci papieża, którą można podnieść tworząc rodzaj malutkiego pomnika Jana Pawła II.

Wystawę przygotował lubelski oddział NBP wspólnie z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym. Monety pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, można je oglądać do końca maja. (PAP)

kop/ abe/

bEgXQBNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)