Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: "Akcja kartonowa" na rzecz bezdomnych

0
Podziel się:

Kilkanaście kartonowych pudeł symbolizujących schronienia osób bezdomnych
rozłożyli w środę w różnych punktach Lublina wolontariusze z Towarzystwa im. Św. Brata Alberta.
Chcieli w ten sposób uwrażliwić ludzi na problemy osób, którym pomagają wyjść z bezdomności.

Kilkanaście kartonowych pudeł symbolizujących schronienia osób bezdomnych rozłożyli w środę w różnych punktach Lublina wolontariusze z Towarzystwa im. Św. Brata Alberta. Chcieli w ten sposób uwrażliwić ludzi na problemy osób, którym pomagają wyjść z bezdomności.

Na kartonowym pudle przy lubelskim ratuszu wolontariusze napisali: "Tu mieszkam z moją mamą. Staś".

"W szczególności chcemy zwrócić uwagę na problem bezdomności matek z dziećmi. Prowadzimy dom samotnej matki w Poniatowej i dobrze wiemy, że także je dotyka ten problem, choć one w istocie nie mieszkają w kartonach, tylko w przytuliskach" - wyjaśniła jedna z wolontariuszek Ewelina Jocek.

Dodała, że placówka w Poniatowej jest przepełniona - przebywają w niej 22 kobiety i 19 dzieci, najmłodsze dziecko ma niespełna miesiąc, najstarsze 16 lat. "Mamy kilka mieszkanek, które zanim do nas trafiły, przez kilka dni tułały się po dworcach z dziećmi" - dodała Jocek.

Przechodniom wolontariusze rozdawali ulotki informujące o działalności stowarzyszenia i zachęcali do przekazywania na jego cele 1 proc. odpisu od podatku.

Wolontariusze prowadzą warsztaty i szkolenia aktywizujące bezdomnych, pomagają w załatwianiu ich życiowych spraw i szukaniu pracy. "To osoby często niezaradne życiowo, niegospodarne, podejmują złe decyzje życiowe, popełniają błędy. Ale to nie znaczy, że nie należy im pomagać. Trzeba tym bardziej" - uważa Jocek.

"Spotykamy się z postawą roszczeniową u bezdomnych matek: +mi się należy, bo jestem biedna i bezdomna+. Uświadamiamy je, że są w stanie wziąć swoje życie we własne ręce, żeby zebrały się w sobie i chciały żyć godnie" - dodała.

Idea "akcji kartonowej" przywędrowała do Polski z Anglii. W środę i czwartek prowadzona jest w różnych miastach w kraju; w Lublinie po raz pierwszy.

Towarzystwo im. Św. Brata Alberta prowadzi blisko 200 placówek dla bezdomnych w kraju, a cztery na Lubelszczyźnie. (PAP)

kop/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)