Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Dni Dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą od piątku

0
Podziel się:

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa - cykl spotkań i różnorodnych imprez z
udziałem mieszkańców miejscowości leżących po obu stronach granicy z Ukrainą - rozpoczną się w
piątek w Zbereżu pod Włodawą (Lubelskie) i Adamczukach na Ukrainie.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa - cykl spotkań i różnorodnych imprez z udziałem mieszkańców miejscowości leżących po obu stronach granicy z Ukrainą - rozpoczną się w piątek w Zbereżu pod Włodawą (Lubelskie) i Adamczukach na Ukrainie.

Dni Dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą organizowane są od 2004 r. przez samorządy lokalne i Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Mają służyć zbliżeniu lokalnych społeczności rozdzielonych granicą. W tym celu w przygranicznych miejscowościach uruchamiane są tymczasowe przejścia graniczne.

Przejście graniczne na pontonowym moście przez rzekę Bug, łączące Zbereże z Adamczukami, będzie funkcjonowało tydzień, dłużej niż w poprzednich latach. W tym czasie zaplanowano m.in. rajd rowerowy i biegi po obu stronach granicy, spływ kajakowy Bugiem, festyny i występy artystyczne w przygranicznych miejscowościach, turniej piłkarski drużyn służb mundurowych Polski, Ukrainy i Białorusi.

Będzie modlitewne spotkanie ekumeniczne, forum gospodarcze oraz konferencja z udziałem władz lokalnych i regionalnych z Ukrainy i Polski, która ma być poświęcona perspektywom rozwoju współpracy. Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska, na której terenie leży Zbereże, liczy na ożywienie ruchu turystycznego na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim po polskiej stronie granicy i Pojezierzu Szackim po stronie ukraińskiej, a w ciągu kilku lat na budowę w tym miejscu stałego przejścia granicznego.

"Coraz więcej ludzi dowiaduje się o Dniach Dobrosąsiedztwa i nas odwiedza. Strona ukraińska początkowo z niedowierzaniem patrzyła na budowę mostu pontonowego, ale z czasem się przekonała i mam nadzieję, że w przyszłym roku to oni zbudują taki most, chcemy im to zaproponować" - powiedział Łukasik.

W Kryłowie, w gminie Mircze w Lubelskiem, Dni Dobrosąsiedztwa w tym roku będą ograniczone tylko do imprez po polskiej stronie, jednego dnia, w najbliższą niedzielę. Nie będzie - jak w ubiegłych latach - mostu pontonowego przez Bug, który łączył Kryłów z ukraińskim Krecziwem. Ale będą m.in. prezentacje lokalnych zespołów artystycznych, piknik kulinarny i koncert zespołu Ich Troje. Wszystko pod hasłem "Żadnych granic".

O ograniczeniu programu i rezygnacji z budowy mostu zdecydował wójt gminy Mircze Lech Szopiński. W oświadczeniu tłumaczącym tę decyzję wójt napisał, że to z powodu incydentu w Łucku, gdzie podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej rozbito jajko na ramieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także z powodu uchwały Wołyńskiej Rady Obwodowej, która nie potępiła rzezi wołyńskiej, a "nazwała okupantami bestialsko mordowane kobiety, dzieci i starców, czy spokojnych wołyńskich chłopów". "W takiej atmosferze wspólne świętowanie byłoby wielką hipokryzją" - napisał Szopiński.

W rozmowie z PAP Szopiński podkreślił, że nadal jest zwolennikiem dobrosąsiedztwa z Ukrainą i będzie się o to starał. "Jednak porozumienie trzeba budować na prawdzie, nie można fałszować historii. Trzeba było to ukraińskim partnerom powiedzieć. Jestem optymistą, wierzę, że w przyszłości uda nam się porozumieć" - powiedział Szopiński.

28 sierpnia polsko-ukraińskie spotkania odbędą się w Korczminie, w gminie Ulhówek i położonej po ukraińskiej stronie Stajiwce. W cerkwi w Korczminie odprawione zostanie nabożeństwo, po nim procesja przejdzie do uznawanego za cudowne źródełka w Stajiwce. Tam też zaplanowano jarmark regionalny oraz debatę dziennikarzy poświęconą współpracy zagranicznej.

Z kolei 7 i 8 września Dni Dobrosąsiedztwa przygotowywane są w Malhowicach pod Przemyślem (Podkarpackie) i ukraińskich Niżankowicach. Młodzież polska i ukraińska wybuduje tam symboliczną bramę - przejście przez granicę; odbędą się m.in. loty balonowe nad granicą, prezentacje wyrobów rzemiosła regionalnego, koncerty zespołów folkowych. (PAP)

kop/ mrt/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)