Notowania

wiadomości
01.12.2011 13:26

Lubelskie: Inspektor budowlany w starostwie podejrzana o korupcję

Sporządzanie w zamian za łapówki dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwoleń na budowę zarzuciła prokuratura inspektor ds. budownictwa z wydziału architektonicznego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim, 53-letniej Danucie K.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sporządzanie w zamian za łapówki dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwoleń na budowę zarzuciła prokuratura inspektor ds. budownictwa z wydziału architektonicznego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim, 53-letniej Danucie K.

"Prokurator przedstawił kobiecie 16 zarzutów" - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu Romuald Sitarz.

Danuta K. - według prokuratury - brała łapówki za to, że za inwestorów sporządzała dokumentację, którą następnie jako inspektor w starostwie kontrolowała i akceptowała; na podstawie tej dokumentacji inwestorzy uzyskiwali pozwolenie na budowę.

Kobieta miała też brać łapówki za sporządzanie dokumentów na takie inwestycje budowlane, które nie wymagały pozwoleń na budowę a tylko zgłoszenia w inspektoracie robót budowlanych. "Śledczy sprawdzają, czy w tych przypadkach nie zostało złamane prawo i czy te inwestycje faktycznie nie wymagały pozwoleń" - zaznaczył Sitarz.

Do przestępstw miało dochodzić od 2001 do 2010 roku. Kwoty łapówek przyjmowanych przez Danutę K. miały wynosić od 200 zł do 30 tys. zł.

Jak powiedziała PAP Renata Laszczka-Rusek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Danuta K. została zatrzymana w swoim miejscu pracy. "Śledczy aktualnie analizują zabezpieczoną dokumentację. Wstępne ustalenia wskazują, że 53-latka przyjęła korzyści majątkowe na kwotę nie mniejszą niż 48 tys. zł" - dodała.

Danuta K. została zawieszona w czynnościach służbowych. Prokurator zastosował wobec niej poręczenie majątkowe w kwocie 25 tys zł. Śledczy zabezpieczyli też 55 tys. zł na rachunkach bankowych o lokatach należących do podejrzanej.

Sitarz powiedział, że Danuta K. częściowo przyznała się do winy. Grozi jej kara do 10 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie korupcji niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez inspektorów ds. budownictwa prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu od 2009 r. W lutym tego roku zatrzymano dwóch pracowników powiatowego inspektoratu budowlanego w Janowie Lubelskim, którym postawiono w sumie 12 zarzutów dotyczących m.in. legalizowania tzw. samowoli budowlanych w zamian za łapówki oraz wystawiana fikcyjnych dokumentów.

Policja określa sprawę jako rozwojową i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.(PAP)

ren/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz