Notowania

bezrobocie
11.07.2010 09:46

Lubelskie: Miliard zł na walkę z bezrobociem i kształcenie

Prawie 3,5 tys. miejsc pracy powstało na Lubelszczyźnie dzięki pieniądzom z unijnego programu Kapitał Ludzki, a z różnych form wsparcia skorzystało 80 tys. osób. Wartość umów zawartych w ramach tego programu od 2007 r. sięga miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawie 3,5 tys. miejsc pracy powstało na Lubelszczyźnie dzięki pieniądzom z unijnego programu Kapitał Ludzki, a z różnych form wsparcia skorzystało 80 tys. osób. Wartość umów zawartych w ramach tego programu od 2007 r. sięga miliarda złotych.

Dzięki tym pieniądzom pomoc otrzymują bezrobotni, a także pracownicy zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji, finansowane są programy rozwoju szkół, powstają nowe przedszkola.

"W ramach programu Kapitał Ludzki na Lubelszczyźnie zostało podpisanych ponad 1300 umów na kwotę blisko miliarda złotych. Myślę, że w tym roku ten miliard osiągniemy i do 2013 r. będziemy mieli do zakontraktowania kolejny miliard złotych" - powiedział Hubert Rząsowski z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

3,5 tys. nowych miejsc pracy powstało głównie dzięki podjęciu własnej działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne i absolwentów. 30 tys. osób uczestniczyło w szkoleniach, podnosząc swoje kwalifikacje i zdobywając nowe umiejętności.

Władzom samorządowym Lubelszczyzny szczególnie zależy na wspieraniu przedsiębiorczości mieszkańców regionu. "U nas tego brakuje, nie jesteśmy województwem przedsiębiorców, raczej wolimy pracować gdzieś u kogoś, bezpieczniej. Ale to się już powoli zmienia" - powiedział członek zarządu województwa lubelskiego Marek Flasiński.

Właśnie rozpoczął się kolejny program, którego celem jest pomoc pracownikom zwolnionym w ostatnich miesiącach z zakładów pracy lub zagrożonych zwolnieniami z powodu przekształceń czy trudności finansowych pracodawców. Według danych wojewódzkiego urzędu pracy, takich osób jest około 5 tys.

Wsparcie, o łącznej wartości 10 mln zł, będzie mogło uzyskać około 800 osób. Prawie połowa pieniędzy zostanie przeznaczonych dla 120 uczestników programu, którzy zdecydują się podjąć samodzielną działalność gospodarczą i przygotują najlepsze biznesplany. Na start otrzymają oni po 40 tys. zł, warunkiem jest prowadzenie firmy przez co najmniej rok. Dofinansowane otrzymają też pracownicy, którzy znajdą zatrudnienie poza swoim miejscem zatrudnienia, albo za mniejsze wynagrodzenie.

Z programu Kapitał Ludzki finansowane są też rozmaite działania służące edukacji w szkołach i przedszkolach. 270 mln zł trafiło do 350 szkół, głównie wiejskich. Za te pieniądze organizowane są dodatkowe zajęcia, kupowane jest wyposażenie i pomoce naukowe, szkoleni są nauczyciele. Z kolei 150 mln zł przeznaczono na założenie 94 nowych przedszkoli i pomoc kilkunastu już istniejącym.

W czerwcu na Lubelszczyźnie było prawie 110 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 12,1 proc. Od stycznia spadła o półtora punktu procentowego, ale była wyższa niż średnia w kraju. (PAP)

kop/ hes/

Tagi: bezrobocie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz