Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Od wtorku szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

0
Podziel się:

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie rozpocznie się we wtorek na
Lubelszczyźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów, akcja ma potrwać do końca tygodnia.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie rozpocznie się we wtorek na Lubelszczyźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów, akcja ma potrwać do końca tygodnia.

Szczepionkę będzie zrzucać pięć samolotów. Około 570 tys. jej dawek ma spaść na obszarze 22,5 tys. kilometrów kwadratowych. We wschodniej części regionu szczepionka będzie zrzucona gęściej - 30 dawek na jeden kilometr kwadratowy, a w pozostałej części - 20 dawek na kilometr kwadratowy.

Wściekliznę na Lubelszczyznę przynoszą zwierzęta zza wschodniej granicy kraju. W poprzednich latach większa liczba dawek szczepionki była zrzucana tylko bezpośrednio w pasie przygranicznym. Wiosną tego roku po raz pierwszy zrzucono jej więcej na prawie połowie województwa, od granicy do Łęcznej. "To dało dobre efekty" - powiedział nadzorujący szczepienia dr Waldemar Michałojć z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

W tym roku odnotowano na Lubelszczyźnie tylko jedno ognisko wścieklizny; w kwietniu tę chorobę stwierdzono u dwóch lisów w okolicach Tomaszowa Lubelskiego - podał Michałojć. W ubiegłym roku było 12 ognisk, prawie wszystkie we wschodnich powiatach.

Szczepienia lisów prowadzone są na Lubelszczyźnie od 2002 r., dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Przyniosły widoczne efekty w ograniczeniu występowania wścieklizny u zwierząt. Przed rozpoczęciem szczepień zdarzało się ponad 500 przypadków wścieklizny, w tym kilkadziesiąt u zwierząt domowych.

Szczepionki mają postać niewielkich, brunatnych stożków o intensywnym rybim zapachu. Inspektorat weterynarii zaleca, aby ich nie dotykać, bowiem pozostawienie na szczepionce ludzkiego zapachu sprawi, że nie zjedzą jej lisy. W czasie akcji szczepień psy powinny być trzymane na uwięzi a koty w zamknięciu. Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do weterynarza. (PAP)

kop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)