Notowania

wiadomości
18.07.2012 14:55

Lubelskie: Ogłoszono przetarg na budowę sieci szerokopasmowej

Przetarg na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na Lubelszczyźnie ogłosił zarząd województwa. Za ponad 300 mln zł powstać ma w regionie blisko trzy tysiące kilometrów sieci światłowodów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przetarg na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na Lubelszczyźnie ogłosił zarząd województwa. Za ponad 300 mln zł powstać ma w regionie blisko trzy tysiące kilometrów sieci światłowodów.

Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie" w 85 proc. finansowany jest z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Postępowanie, które ma wyłonić projektanta i jednocześnie wykonawcę sieci, będzie prowadzone w trybie "dialogu konkurencyjnego" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Lublinie wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

"W ramach tego dialogu konkurencyjnego będziemy mogli z potencjalnymi wykonawcami dopracować się sposobu wykonywania tej sieci i wykorzystania istniejącej już infrastruktury, bo do tego jesteśmy zobligowani (..) Wykonawca będzie mógł negocjować z istniejącymi operatorami wykorzystanie sieci, dzięki temu projekt będzie tańszy" - powiedział Sosnowski.

Sosnowski dodał, że z rozeznania zarządu województwa wynika, iż w regionie jest niewiele odcinków sieci światłowodowej, która może być wykorzystana do tego projektu. "W tym projekcie wymagania postawione są bardzo wysoko" - zaznaczył Sosnowski.

Zarząd będzie przez miesiąc czekał na zgłoszenia zainteresowanych wykonawców, a potem rozpocznie z nimi negocjacje.

Projekt przewiduje, że na Lubelszczyźnie powstanie 2908 km sieci szerokopasmowego dostępu z 312 węzłami, służącymi do dalszej dystrybucji internetu. Dzięki temu niej operatorzy będą mogli zapewnić dostęp do internetu 90 proc. mieszkańców województwa. Dodatkowo za część pieniędzy z projektu przeszkolonych zostanie 7,6 tys. mieszkańców regionu, w wieku powyżej 45 lat, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Łączna wartość projektu ponad 314 mln zł. Prawie 267 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Kolejne 31,4 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 15,7 mln zł - z budżetu województwa lubelskiego.

Lubelskie jest jednym z pięciu województw Polski wschodniej objętych programem budowy sieci szerokopasmowej. Inwestycja ma ułatwić dostęp do internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców z obszarów peryferyjnych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Całkowity koszt projektu to ponad miliard zł, z czego ponad 880 mln ma stanowić ma dofinansowanie unijne. Sieć ma powstać do 2014 roku. (PAP)

kop/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz