Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Około 500 nauczycieli straci pracę - szacuje ZNP

0
Podziel się:

Ok. 500 nauczycieli straci pracę w województwie lubelskim - szacuje Związek
Nauczycielstwa Polskiego. Redukcje zatrudnienia trwają od kilku lat - podaje Kuratorium Oświaty.
Tylko w podstawówkach w Lubelskiem w ciągu 5 lat liczba uczniów zmalała o 18,5 tys.

Ok. 500 nauczycieli straci pracę w województwie lubelskim - szacuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Redukcje zatrudnienia trwają od kilku lat - podaje Kuratorium Oświaty. Tylko w podstawówkach w Lubelskiem w ciągu 5 lat liczba uczniów zmalała o 18,5 tys.

"Planowane zwolnienia w szkołach Lubelszczyzny dotyczą około 500 osób. Kolejne tysiąc osób ma pracować w zmniejszonym wymiarze godzin, w różnym stopniu" - powiedział PAP prezes okręgu lubelskiego ZNP Janusz Różycki.

Redukcje zatrudnienia nauczycieli związane są z niżem demograficznym i trwają od kilku lat. "Zmiany w zatrudnieniu nauczycieli każdego roku były bardzo duże, bo dotyczyły setek nauczycieli" - powiedział kurator oświaty w Lublinie Krzysztof Babisz.

Z danych w systemie informacji oświatowej wynika, że w okresie od 2006 do 2011 r. we wszystkich typach szkół publicznych województwie lubelskim liczba nauczycieli zatrudnionych na pełnych etatach zmalała o ponad 9 tys.; a nauczycieli zatrudnionych na niepełnym etacie - o 2,5 tys.

W tym samym czasie od 2006 do 2011 r. liczba uczniów szkół podstawowych na Lubelszczyźnie zmalała o 18,5 tys., a liczba tych szkół o 105. W 2006 r. w podstawówkach na pełnych etatach zatrudnionych było 12,2 tys. nauczycieli, w roku 2010 - prawie 8,5 tys. a w 2011 r. ta liczba zmalała o kolejne 700 osób.

W gimnazjach w roku 2011 uczyło się ok 5,5 tys. uczniów mniej niż w roku 2010. Na pełnym etacie w tych szkołach w roku 2011 pracowało prawie 400 nauczycieli mniej niż w roku 2010, a w niepełnym wymiarze godzin - blisko 450 osób mniej.

"O tym ilu nauczycieli faktycznie straciło pracę w tym roku, będziemy wiedzieli na koniec września" - powiedział Babisz.

W Lublinie w szkołach prowadzonych przez miasto pracę straci 59 nauczycieli. "Stanowi to niewiele ponad 1 proc. ogółu zatrudnionych nauczycieli" - powiedział Karol Kieliszek z biura prasowego Urzędu Miasta.

Kolejnych 40 nauczycieli przejdzie na emeryturę. Z prawa do rocznego urlopu dla poratowania zdrowia korzysta w Lublinie 148 nauczycieli. Z około 300 nauczycielami zatrudnionymi dotąd na czas określony w różnym wymiarze godzin (na zastępstwa za nauczycieli przebywających na różnych urlopach)
nie zostaną zawarte ponowne umowy o pracę.

W gminie Łęczna (liczącej ok. 20 tys. mieszkańców) zwolnionych zostanie 22 nauczycieli, co stanowi 6 proc. ogółu zatrudnionych nauczycieli. Jak tłumaczy kierownik zespołu obsługi szkół i przedszkoli w Łęcznej Stefan Mitura, redukcje wynikają z niżu demograficznego. "Od 1 września nastąpi zmniejszenie o 150 uczniów" - powiedział. Koszty utrzymania szkół w Łęcznej w 2012 r. mają wynieść ponad 21 mln zł, a subwencja oświatowa to niecałe 14 mln zł.

Dyrektorzy szkół na ogół starając się utrzymać miejsca pracy dla nauczycieli, proponują im zmniejszenie wymiaru godzin. Tak jest m.in. w zespole szkół (podstawówka i gimnazjum) w Werbkowicach. Jak powiedziała PAP dyrektor placówki Maria Kaliszczuk, sytuacja jest bardzo trudna i problem zatrudnienia nauczycieli będzie wracał. Jej zdaniem na terenach wiejskich do problemu niżu demograficznego dochodzi proces wyludniania się tych terenów. "Wiele osób wyjeżdża w poszukiwaniu pracy często za granicę, i zabierają dzieci, które tam będą chodzić do szkół" - dodała.

Także według kuratora, w najbliższych latach liczba uczniów nadal będzie spadać. Jak podał Babisz, w klasie III gimnazjum w Lubelskiem w tym roku uczyło się 24,7 tys. uczniów, w klasie VI w szkoły podstawowej - 21,7 tys., a w klasach pierwszych (razem z 6-latkami) tych uczniów było 20,8 tys. "Każdego roku uczniów jest mniej" - zaznaczył.

W tym roku samorządy na Lubelszczyźnie zgłosiły zamiar likwidacji 50 szkół podstawowych i czterech gimnazjów. 24 małe szkoły - liczące do 70 uczniów - przekazano do prowadzenia stowarzyszeniom.

Kurator podkreślił, że wprowadzana nowa podstawa programowa nie jest główną przyczyną zwolnień nauczycieli. Jego zdaniem może ona mieć znaczenie w przyszłym roku, kiedy uczniowie będą wybierać przedmioty maturalne. "Wtedy się okaże. Jeżeli będą wybierać np. geografię to może być więcej godzin tego przedmiotu, a mniej innego" - dodał Babisz. (PAP)

ren/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)