Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Przygraniczne Dni Dobrosąsiedztwa od czwartku w Zbereżu

0
Podziel się:

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa - cykl spotkań i imprez kulturalnych z
udziałem mieszkańców miejscowości leżących po obu stronach granicy z Ukrainą - rozpoczną się w
czwartek w Zbereżu pod Włodawą (Lubelskie) i Adamczukach na Ukrainie.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa - cykl spotkań i imprez kulturalnych z udziałem mieszkańców miejscowości leżących po obu stronach granicy z Ukrainą - rozpoczną się w czwartek w Zbereżu pod Włodawą (Lubelskie) i Adamczukach na Ukrainie.

Od czwartku do niedzieli polskie Zbereże i ukraińskie Adamczuki, miejscowości leżące nad granicznym Bugiem, połączy most pontonowy i czynne będzie tam tymczasowe przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów. W okolicznych miejscowościach zaplanowano spotkania, festyny, zawody sportowe.

W czwartek w Siedliszczu rozpocznie się spływ kajakowy Bugiem do Zbereża; w piątek w Woli Uhruskiej otwarta zostanie wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników pleneru "Kresy" i odbędzie się turniej piłkarski z udziałem drużyn służb granicznych Polski, Ukrainy i Białorusi; w Gajówce, po stronie ukraińskiej, na forum gospodarczym spotkają się przedsiębiorcy z powiatów przygranicznych.

W sobotę odbędzie się festyn kulturalno-rekreacyjny w Adamczukach; rozegrany będzie transgraniczny bieg "Po-lesie", na trasie Zbereże-Adamczuki-Zbereże; samorządowcy z Polski i Ukrainy spotkają się w Woli Uhruskiej na konferencji pod hasłem "Nasze Polesie - nasz Bug" poświęconej planom budowy przejście granicznego w Zbereżu. Na niedzielę w Zbereżu zaplanowano Jarmark Nadbużański oraz koncerty zespołów folklorystycznych i młodzieżowych.

Granicę w Zbereżu-Adamczukach będzie można przekraczać na podstawie paszportów, obywatele Ukrainy będą musieli też posiadać ważne wizy albo karty małego ruchu granicznego - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki. Dodał, że podczas ubiegłorocznych Dni Dobrosąsiedztwa przez prowizoryczne przejście w tym miejscu granicę przekroczyło w obie strony około 6 tys. osób. "Byli to głównie turyści, którzy przebywali nad Jeziorem Białym pod Włodawą i skorzystali z okazji, aby przejść na Ukrainę. Był dobry, piknikowy nastrój" - powiedział Sienicki.

Imprezy Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa przy granicy z Ukrainą na Lubelszczyźnie odbyły się już w tym roku w czerwcu w miejscowościach Kryłów i Krecziw, a zaplanowano je jeszcze 26 sierpnia w Korczminie i Stajiwce. Ostatnie tegoroczne będą zorganizowane 8 i 9 września w Malhowicach na Podkarpaciu i w ukraińskich Niżankowicach.

Przygraniczne spotkania w miejscowościach, gdzie na co dzień nie ma przejść granicznych, organizowane są od dziewięciu lat. Mają służyć zbliżeniu lokalnych społeczności oddzielonych granicą, pokonywaniu barier dzielących Polaków i Ukraińców. Początkowo odbywały się tylko na Lubelszczyźnie, a od ubiegłego roku organizowane są także na Podkarpaciu.

"Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że te spotkania dobrze służą poznawaniu sąsiadów, zbliżają ludzi do siebie. Na początku były obawy, czy nie dojdzie do konfliktów, nieporozumień, ale to napięcie już opadło. Ludzie mieszkający przy granicy uważają te spotkania za swoje, czekają na nie, pojawia się coraz więcej podobnych inicjatyw" - powiedział inicjator i organizator Dni, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, ks. Stefan Batruch. (PAP)

kop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)