Notowania

wiadomości
30.10.2011 17:00

Lubelskie: Sierpień 80: strajk w PZL będzie wznowiony w środę

Strajk płacowy w PZL Świdnik będzie wznowiony w środę po Dniu Wszystkich Świętych. Załoga nie przyjęła propozycji podwyżek zaproponowanych przez zarząd - poinformował w niedzielę w komunikacie przekazanym mediom związek zawodowy Sierpień 80.

Podziel się
Dodaj komentarz

Strajk płacowy w PZL Świdnik będzie wznowiony w środę po Dniu Wszystkich Świętych. Załoga nie przyjęła propozycji podwyżek zaproponowanych przez zarząd - poinformował w niedzielę w komunikacie przekazanym mediom związek zawodowy Sierpień 80.

Jak podaje komunikat, w piątek na wiecu w zakładach strajkującym przekazano uzgodnienia wynikające z rozmów przeprowadzonych z zarządem przez przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w PZL Świdnik.

Wstępnie uzgodniono, że zarząd zgadza się na podwyżki w wysokości 500 zł na pracownika, z czego część byłaby wliczona do stawek pracowników, a reszta przeznaczona na premie. Ponadto pracownicy otrzymaliby dodatkowe talony wartości po 200 zł oraz jednorazową premię w wysokości 300 zł na święta. Zarząd miałby też pisemnie zapewnić, że strajkujący pracownicy nie poniosą żadnych konsekwencji udziału w proteście.

Uczestnicy wiecu "buczeniem i gwizdaniem" przyjęli propozycję podziału 500-złotowej podwyżki, natomiast zgadzają się na podwyżkę w tej kwocie przyznaną po równo każdemu pracownikowi od 1 grudnia tego roku, która byłaby wliczona do stawek osobistego zaszeregowania - poinformowano w komunikacie.

"Gdyby zarząd zgodził się na podwyżkę o 500 zł od 1 grudnia, w całości wliczoną do stawek pracowników, to strajk byłby już zakończony" - powiedział PAP przewodniczący organizacji zakładowej Sierpnia 80 w PZL Świdnik Andrzej Borys.

Sierpień 80 postanowił kontynuować strajk w środę po przerwie świątecznej.

Strajk w PZL Świdnik rozpoczął się w ub. środę. Protestujący przychodzą do zakładu, ale nie pracują. Po zakończeniu swojej zmiany wracają do domów. Według Sierpnia 80 w piątek uczestniczyło w nim około 70 proc. załogi, podobnie jak poprzedniego dnia. Według zarządu PZL Świdnik w czwartek na pierwszej zmianie strajkowało 557 osób.

Początkowo Sierpień 80 domagał się podwyżki o 15 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku. Według Borysa, płace w Świdniku od wielu lat wynoszą 75-90 proc. średniej krajowej i związkowcy uważają, że są zbyt niskie.

Związek Sierpień 80 zrzesza 120 pracowników spośród liczącej 2,9 tys. osób załogi świdnickich zakładów. Tylko on prowadzi spór z zarządem; pozostałe cztery związki zawodowe z tego zakładu nie przyłączyły się do akcji.

PZL Świdnik to największe zakłady lotnicze w kraju, jedyne zdolne do samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców. W ubiegłym roku zostały kupione przez koncern AgustaWestland. (PAP)

kop/ ala/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz