Notowania

nfz
26.11.2009 17:13

Lubelskie: Szpitale powiatowe nie chcą przedłużać umów z NFZ

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego zobowiązał w czwartek dyrektorów szpitali powiatowych, aby nie podpisywali aneksów przedłużających wieloletnie umowy z NFZ. Powodem jest niższy poziom finansowania zaproponowany przez Fundusz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego zobowiązał w czwartek dyrektorów szpitali powiatowych, aby nie podpisywali aneksów przedłużających wieloletnie umowy z NFZ. Powodem jest niższy poziom finansowania zaproponowany przez Fundusz.

"Wstępne propozycje finansowe są dla szpitali bardzo niekorzystne, a czas na podjęcie decyzji bardzo krótki" - powiedział dziennikarzom starosta lubelski Paweł Pikula.

Starostowie upoważnili prezydium konwentu do porozumienia się z zarządem województwa i wypracowania wspólnego stanowiska w rozmowach z NFZ.

Wieloletnie umowy szpitali z NFZ na Lubelszczyźnie wygasają z końcem tego roku. Lubelski oddział NFZ wyznaczył w ubiegłym tygodniu dyrektorom szpitali czas do 27 listopada na przedłużenie aneksem terminu obowiązywania tym umów o rok. Wartość finansowa kontraktu miała być ustalona już po podpisaniu aneksu, do 15 grudnia. Wstępnie Fundusz zaproponował szpitalom obniżenie kontraktów o 15 proc. w stosunku do tego roku. Starostowie uznali, że jest to dla nich propozycja nie do przyjęcia.

Naczelnik wydziału finansowego lubelskiego oddziału NFZ Paweł Piróg powiedział PAP, że konsekwencją stanowiska starostów będzie wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów i ogłoszenie przez Fundusz konkursu ofert. Może on być ogłoszony na początku grudnia, po zatwierdzeniu planu finansowego NFZ.

Jak wyjaśnił Piróg, wyznaczony przez NFZ termin 27 listopada był podyktowany koniecznością pozostawienia czasu na przeprowadzenie procedur konkursowych. "Procedura trwa od czterech do sześciu tygodni, a w przypadku dużych postępowań tego czasu trzeba wiele więcej" - powiedział Piróg.

Piróg tłumaczył starostom podczas posiedzenia konwentu, że niezatwierdzony jeszcze plan finansowy NFZ przewiduje dla oddziału lubelskiego budżet niższy o ponad 100 mln zł od tegorocznego. W skali całego kraju wpływy NFZ ze składek - jak się obecnie szacuje - mają być niższe o ponad 2 mld zł.

Na Lubelszczyźnie są 23 szpitale powiatowe. Ich sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Jak ocenia Pikula, ich łączne zadłużenie sięga 100 mln zł, przy rocznym budżecie około 450 mln zł. Jednocześnie NFZ nie zapłacił tym szpitalom za nadwykonania kontraktów za ubiegły rok kwoty około 80 mln zł, a w tym roku ta kwota ma być równie wysoka. (PAP)

kop/ bno/ mag/

Tagi: nfz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz