Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Sztuka ze zbiorów KUL - w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

0
Podziel się:

Ekspozycja około 300 dzieł sztuki - malarstwa, rzeźby, rzemiosła
artystycznego - ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainauguruje nowy sezon
turystyczny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce na Lubelszczyźnie. Otwarcie wystawy zaplanowano na 12
kwietnia.

Ekspozycja około 300 dzieł sztuki - malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego - ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainauguruje nowy sezon turystyczny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce na Lubelszczyźnie. Otwarcie wystawy zaplanowano na 12 kwietnia.

"Będzie to pierwsza publiczna ekspozycja tych dzieł na Lubelszczyźnie. Są one w zasobach KUL i na co dzień nie są dostępne dla szerokiej publiczności" - powiedział we wtorek kustosz wystawy Krzysztof Przylicki na konferencji prasowej zapowiadającej nowy sezon w Muzeum Zamoyskich.

Na wystawie pt. "Ex Thesauro Univeritatis" znajdą się m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, Jerzego Nowosielskiego, rysunki Jana Matejki, prace Nikifora, a także dzieła mistrzów włoskich i niderlandzkich powstałe w okresie od XVI do XVIII wieku. Można będzie też zobaczyć kolekcję rzeźb, w tym średniowieczną rzeźbę św. Katarzyny Aleksandryjskiej dłuta Jacoba Beinharta. Na wystawie zaprezentowana będzie też bogata kolekcja porcelany i różnych przedmiotów dawnego rzemiosła artystycznego m.in. ze srebra i brązu.

Dzieła sztuki, które będą zgromadzone na wystawie w Kozłówce, pochodzą z darowizn dla uniwersytetu od prywatnych kolekcjonerów. "Darczyńcy przekazywali swoje zbiory uczelni z taką intencją, aby służyły kształceniu historyków sztuki" - zaznaczył Przylicki. Obecnie zbiory KUL liczą ok. 1,7 tys. eksponatów.

Otwarcie wystawy odbędzie się 12 kwietnia, ale Muzeum Zamoyskich w Kozłowce będzie można odwiedzać już od 2 kwietnia.

Na wrzesień w Kozłówce planowana jest impreza nawiązująca do tradycji łowieckich. Przewidziano otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Bezkrwawe łowy" oraz sesję popularno-naukową i festyn łowiecki.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich. Zbudowany w stylu późnego baroku, na przełomie XIX i XX wieku został rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - są to m.in. obrazy, meble, zastawy stołowe, zbiory biblioteczne, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny, cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów.

Dyrektor muzeum Krzysztof Kornacki przyznał, że w ostatnich latach liczba zwiedzających Kozłówkę osób zmalała. W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło 210 tys. osób, a w 2009 r. było ich o 40 tys. więcej. "Do Kozłówki przyjeżdża teraz znacznie mniej wycieczek szkolnych. Jeszcze 20 lat temu 80 proc. zwiedzających to była młodzież szkolna, teraz to jest tylko około 20 proc." - powiedział.

Kornacki podkreślił, że rośnie za to liczba osób starszych, które zwiedzają Kozłówkę. "Zanosi się, że w najbliższych latach to starsze pokolenie będzie naszym najlepszym klientem" - ocenił. Zapowiedział, że pracownicy Muzeum Zamoyskich odwiedzą kilkanaście miejscowości w kraju, gdzie działają różne organizacje, skupiające m.in. emerytów i rencistów czy Uniwersytety Trzeciego Wieku, by promować Kozłówkę i zachęcać do odwiedzenia Muzeum Zamoyskich. "Chcemy tych utraconych w ostatnim czasie zwiedzających odzyskać" - wyjaśnił Kornacki.(PAP)

ren/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)