Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: UMCS, Kraśnik i Hajdubouszourmeny będą współpracować

0
Podziel się:

Wspólne projekty m.in. edukacyjne i sportowe przewiduje porozumienie zawarte
między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a miastami Kraśnik i węgierskim Hajdubouszourmeny. W
Kraśniku rozpoczęto już studia nawiązujące do historii i współpracy obu miast.

Wspólne projekty m.in. edukacyjne i sportowe przewiduje porozumienie zawarte między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a miastami Kraśnik i węgierskim Hajdubouszourmeny. W Kraśniku rozpoczęto już studia nawiązujące do historii i współpracy obu miast.

Porozumienie o współpracy podpisali w sobotę w Kraśniku rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk oraz burmistrz Hajdubouszourmeny Attila Kiss.

"To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie na Lubelszczyźnie z udziałem samorządów i wyższej uczelni" - podkreślił rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku Michał Mulawa.

W podpisanym dokumencie strony deklarują współpracę w realizowaniu różnych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i sportowym na rzecz lokalnych społeczności Kraśnika i Hajdubouszourmeny. Mają być też organizowane konferencje naukowe i sympozja dotyczące m.in. wymiany doświadczeń w funkcjonowaniu samorządów obu miast.

Zawarte porozumienie ma związek z rozpoczętymi w marcu studiami podyplomowymi "Turystyka historyczna w społecznościach lokalnych", które UMCS prowadzi w Kraśniku na zamówienie tutejszego urzędu miasta. Studia adresowane są do osób z wyższym wykształceniem, mają charakter doskonalący.

"Studia rozpoczęło 19 osób. Podpisaniu umowy o współpracy towarzyszyła uroczysta immatrykulacja" - powiedziała PAP rzeczniczka UMCS Magdalena Kozak-Siemińska.

Studenci będą poznawać historię Kraśnika i powiatu kraśnickiego od średniowiecza do czasów współczesnych, a także sposoby i metody promowania miejscowych atrakcji turystycznych. Będą też zdobywać podstawową wiedzę na temat m.in. heraldyki, genealogii, regionalistyki, historii sztuki i architektury. Zaplanowano też wykłady dotyczące walorów turystycznych i bogactwa cywilizacyjnego Węgier. W programie studiów jest również nauka języka węgierskiego.

Ponadto przewidziano zajęcia na temat turystyki w Europie - zasad organizowania wycieczek, obowiązującego w tym zakresie prawa, zasad obsługi ruchu turystycznego.

Studia obejmują łącznie 360 godzin oraz 4-dniową wycieczkę dydaktyczną.

"Uzyskane w trakcie studiów wiedza i doświadczenia umożliwią absolwentom studiów przystąpienie do egzaminu państwowego dla pilotów wycieczek turystycznych" - zaznaczyła kierownik biura ds. kształcenia ustawicznego UMCS Małgorzata Jaruga.

Podyplomowe studia "Turystyka historyczna w społecznościach lokalnych" w Kraśniku objął honorowym patronatem ambasador Węgier w Polsce dr Ivan Gyurcsik. (PAP)

ren/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)