Notowania

wiadomości
09.10.2012 18:34

Lubelskie: ZUS apeluje o sprawdzanie swoich kont

Zbyt mało osób ubezpieczonych kontroluje, czy ich pracodawcy odprowadzają odpowiednie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wskazali pracownicy ZUS w Lublinie. Zaapelowali, aby sprawdzać swoje składki oddziałach ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zbyt mało osób ubezpieczonych kontroluje, czy ich pracodawcy odprowadzają odpowiednie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wskazali pracownicy ZUS w Lublinie. Zaapelowali, aby sprawdzać swoje składki oddziałach ZUS.

"Jeden na 13 klientów zgłaszających się do lubelskiego ZUS-u jest tym, który pyta o swoje składki, zapisy w swojej ewidencji, pyta o składki przekazywane do ZUS przez jego zakład pracy" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji w lubelskim oddziale ZUS Maciej Raszewski.

Oddział ZUS w Lublinie obejmuje ok. pół miliona ubezpieczonych.

Jak podają pracownicy ZUS, ubezpieczeni sprawdzają swoje konta głównie wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy, np. nie mogą skorzystać z opieki lekarskiej, bo okazuje się, że pracodawca nie opłacił ich ubezpieczenia, ponadto gdy składają wniosek o zasiłek chorobowy czy o przyznanie renty i wtedy okazuje się, że pracodawca np. zaprzestał przekazywania składek do ZUS.

Mobilizująco na ubezpieczonych działają czasem - według Raszewskiego - raporty, które otrzymują wszyscy ubezpieczeni raz w roku z ZUS. W raportach są informacje o wysokości odprowadzonych składek, o kapitale początkowym i hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury. Zdarza się - jak podał Raszewski - że po przeanalizowaniu raportu ubezpieczony zauważa, że kwoty przekazywanych składek są zbyt niskie albo że w pewnych miesiącach nie były opłacone i wtedy interweniuje w ZUS.

"Należy pamiętać, że to, jakie dane są ewidencjonowane na koncie ubezpieczonego, bezpośrednio przekłada się potem na wysokość emerytury. Lepiej pilnować tych informacji na bieżąco, niż sprawdzać to za lat 20 czy 30, kiedy już część zakładów pracy może nie istnieć. Tym bardziej, że ubezpieczeni mają do tego prawo i zachęcamy, żeby to robili" - dodał Raszewski.

Stan swojego konta można sprawdzić osobiście w oddziale ZUS lub wysłać pocztą prośbę o podanie tych informacji. Można też kontrolować przekazywanie składek przez pracodawcę do ZUS przy pomocy internetu - na działającej od czerwca Platformie Usług Elektronicznych www.pue.zus.pl.

Od poniedziałku do 12 października br. we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce prowadzone są Dni Ubezpieczonego, w ramach których można skorzystać z porad i konsultacji z ekspertami ZUS, ale także Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia czy izby skarbowej. (PAP)

ren/ amac/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz