Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: 27. kwesta na ratowanie zabytkowego cmentarza przy ul. Lipowej

0
Podziel się

Po raz 27. odbywa się kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu
przy ul. Lipowej w Lublinie, należącym do najstarszych w Polsce. Zbiórka potrwa do niedzieli.

bEpFGPRx

Po raz 27. odbywa się kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, należącym do najstarszych w Polsce. Zbiórka potrwa do niedzieli.

Do kwestowania zgłosiło się ponad 200 osób, to głównie młodzież szkolna, ale też posłowie, radni miejscy, urzędnicy i dziennikarze - powiedział w piątek organizator kwesty, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, Stanisław Santarek.

Jak poinformował Santarek pieniądze zebrane w tym roku mają być przeznaczone na wyremontowanie siedmiu nagrobków. Według szacunków potrzeba na to 85 tys. zł. Odnowiony ma być m.in. zbiorowy grób kryjący szczątki przeniesione na początku XIX w. na cmentarz z przykościelnych pochówków, a także nagrobek Brygidy Kossakowskiej, która była babką Henryki Pustowójtówny, adiutantki generała Mariana Langiewicza w powstaniu styczniowym.

bEpFGPRz

Ubiegłoroczna zbiórka przyniosła 84 tys. zł, za co odremontowano pięć grobów, a w sumie, dzięki społecznym kwestom prowadzonym od 27 lat, na lubelskim cmentarzu wyremontowano 258 nagrobków. Według Santarka renowacji wymaga tam jeszcze blisko tysiąc grobów w najstarszej części cmentarza. "To są groby wykonane głównie z piaskowca i wapienia, stosunkowo nietrwałe. Są opuszczone, nikt ich nie konserwuje, dlatego popadają w ruinę. Zajmujemy się grobami najstarszymi, z XIX wieku, a już zaczynają niszczeć groby XX-wieczne" - dodał Santarek.

Cmentarz przy ul. Lipowej ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina.

W części prawosławnej trwa kompleksowa renowacja 370 nagrobków, prowadzona dzięki unijnej dotacji uzyskanej przez lubelską parafię prawosławną. Ma być zakończona do końca przyszłego roku. Wyremontowana będzie też kaplica cmentarna, zabytkowe ogrodzenie i brama wejściowa, utwardzone zostaną alejki i odnowiona zieleń. Koszt całego projektu wynosi ponad 8 mln zł; 75 proc. wydatków pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński, a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Symona Petlury. (PAP)

bEpFGPRF

kop/ mhr/

bEpFGPSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)