Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: 310 mln zł z UE na rozwój transportu publicznego

0
Podziel się

Ponad 310 mln zł funduszy unijnych zostanie przeznaczone na dofinansowanie
projektu rozwoju miejskiego transportu publicznego w Lublinie. Projekt ma kosztować ponad 520 mln
zł; zakłada wymianę taboru i rozbudowę infrastruktury.

bEhXLNQl

Ponad 310 mln zł funduszy unijnych zostanie przeznaczone na dofinansowanie projektu rozwoju miejskiego transportu publicznego w Lublinie. Projekt ma kosztować ponad 520 mln zł; zakłada wymianę taboru i rozbudowę infrastruktury.

Umowę na dofinansowanie projektu podpisali w czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Dotacja pochodzi z programu Rozwój Polski Wschodniej, PARP jest instytucją pośredniczącą w tym programie.

Wiceminister resortu rozwoju regionalnego Iwona Wendel przypomniała, że podobne projekty rozwoju miejskiego transportu publicznego realizowane są także w innych miastach wojewódzkich Polski wschodniej: w Kielcach i Białymstoku. "Lada moment, mam nadzieję, rozpocznie się realizacja takiego projektu w Olsztynie i mamy nadzieję, że z końcem roku Rzeszów dołączy do tego grona" - powiedziała.

bEhXLNQn

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że celem projektu jest zwiększenie dostępności komunikacji zbiorowej oraz tworzenie transportu ekologicznego przez rozbudowę linii trolejbusowych.

"Po kilku latach realizacji tego projektu Lublin będzie miał nową jakościowo komunikację zbiorową i mam nadzieję, że mieszkańcy przesiądą się ze swoich samochodów do autobusów i trolejbusów. Taki jest nasz cel" - podkreślił Żuk.

W ramach tego projektu zawarta już została umowa na zakup 80 nowych niskopodłogowych autobusów - 53 jednoczłonowych zabierających do 100 pasażerów oraz 27 większych, przegubowych. Pierwsze pojazdy już dostarczono. W tym roku będzie ich w sumie 40, a pozostałe trafią do Lublina do 2013 r. W planach jest jeszcze zakup 20 mniejszych autobusów, które zabierają do 40 pasażerów.

Projekt przewiduje także m.in. zakup 70 nowych trolejbusów i budowę ponad 25 kilometrów trakcji dla tych pojazdów. Powstanie nowa zajezdnia trolejbusowa i przebudowanych będzie kilka ulic i skrzyżowań w mieście.

bEhXLNQt

Wszystkie pojazdy miejskiej komunikacji będą wyposażone w nadajniki GPS. Zbudowany zostanie nowoczesny system zarządzania komunikacją i informacji dla podróżnych. Powstanie też komputerowy system sterowania sygnalizacją świetlną w zależności od nasilenia ruchu.

Realizacja tego projektu ma się zakończyć w 2015 r. (PAP)

kop/ amac/ gma/

bEhXLNQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)