Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Demonstracja sprzeciwu wobec rasizmu i ksenofobii

0
Podziel się:

Przeciwko rasizmowi i nietolerancji demonstrowali w sobotę w Lublinie
członkowie Amnesty International i innych organizacji działających na rzecz obrony praw człowieka.
Manifestacja zwieńczyła obchody Dnia Walki z Rasizmem w Lublinie.

Przeciwko rasizmowi i nietolerancji demonstrowali w sobotę w Lublinie członkowie Amnesty International i innych organizacji działających na rzecz obrony praw człowieka. Manifestacja zwieńczyła obchody Dnia Walki z Rasizmem w Lublinie.

Demonstracji zebrali się przed lubelskim ratuszem w centrum miasta. Trzymali transparenty z napisami: "Nacjonalizm i rasizm na złom. Antyfaszystowski recykling", "Stop rasizmowi" "Każdy inny, wszyscy równi" "Kolorowe znaczy zdrowe" "Lublin miastem fair play". Przechodniom rozdawali ulotki informujące o incydentach rasistowskich, jakie miały miejsce w Lublinie, i nawołujące do sprzeciwu wobec takich zachowań.

Protestujących wspierał zespół bębniarzy "Wschodni Sambastion", którego występy przerywane były okrzykami: "Rasizm stop!", "Lublin miastem tolerancji!".

"Chcemy zaprotestować przeciwko dyskryminacji rasowej i ksenofobii. W Lublinie było ostatnio kilka takich incydentów. To bardzo smutne. To zmusiło nas do działania, stąd ta demonstracja" - powiedział Kamil Raczyński z lubelskiej grupy Amnesty International.

Raczyński przypomniał m.in., że na samochodzie pracownika Muzeum na Majdanku ktoś wymalował swastykę, a dyrektorowi Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, zajmującego się kultywowaniem tradycji wielokulturowego Lublina, ktoś do mieszkania wrzucił petardę i kamienie z namalowanymi swastykami.

"Rasizm jest złem. Doprowadzał już do katastrofalnych skutków, do morderstw, ludobójstwa i zagłady. Nie możemy pozwolić na to, żeby rasizm wrócił do Lublina, miasta wielokulturowego" - powiedział do zgromadzonych osób Tomasz Kitliński ze Stowarzyszenia "9-Ta Obca". Następnie wyjął gwizdek i symbolicznie "wygwizdał" faszyzm i rasizm w Lublinie. Dołączyło do niego kilka osób z gwizdkami, inni wykrzykiwali "Rasizm stop!".

Sobotnia manifestacja zwieńczyła obchody Dni Walki z Rasizmem w Lublinie, które rozpoczęły się w środę pokazem filmów poświęconych tej tematyce. W siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak działają mechanizmy dyskryminacji, jakie są jej źródła oraz jak reagować w takich sytuacjach.

Dzień Walki z Rasizmem obchodzony 21 marca, ustanowiło zgromadzenie ogólne ONZ w 1979 r., aby uczcić pamięć ofiar incydentów na tle rasistowskim. Data ta ma związek z masakrą, do której doszło 21 marca 1960 r. Sharpeville w RPA, kiedy podczas pokojowej demonstracji przeciwko prawom apartheidu, zastrzelono 69 osób biorących w niej udział. (PAP)

ren/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)