Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Konferencja o celach i problemach Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Strefy wolnego handlu, możliwości przepływu pracowników, zwiększenie funduszy
na rozwój współpracy UE z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim - to niektóre z problemów
poruszanych podczas konferencji o Partnerstwie, zakończonej w piątek w Lublinie.

Strefy wolnego handlu, możliwości przepływu pracowników, zwiększenie funduszy na rozwój współpracy UE z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim - to niektóre z problemów poruszanych podczas konferencji o Partnerstwie, zakończonej w piątek w Lublinie.

Konferencję "Partnerstwo Wschodnie - strategia na 2011 rok i następne lata" zorganizowały Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

W dwudniowych obradach uczestniczyło blisko sto osób, m.in. ekspertów, działaczy społecznych i dziennikarzy z krajów objętych Partnerstwem Wschodnim. Dyskutowali nad szansami, wyzwaniami i kierunkami rozwoju Partnerstwa w perspektywie 2011 r. - w drugiej połowie 2011 Polska przewodniczyć będzie w Radzie UE.

Obrady dotyczyły m.in. możliwości współpracy gospodarczej między UE a krajami Partnerstwa, poprzez tworzenie stref wolnego handlu, dzięki który następowałaby stopniowa integracja krajów PW z unijnym rynkiem.

Dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Ewa Synowiec podkreśliła, że obszar wolnego handlu stanowiący filar gospodarczy umów stowarzyszeniowych z krajami Partnerstwa byłby szansą na wsparcie ich w modernizacji gospodarki. Wymagałoby to harmonizacji przepisów, ale też dostosowania produktów z krajów Partnerstwa do standardów obowiązujących Unii, m.in. w zakresie przepisów fitosanitarnych, a z tym jeszcze w tych krajach są problemy.

Ze strefą wolnego handlu i umowami handlowymi wiąże się także kwestia swobodnego przepływu pracowników i ewentualne przyszłe otwarcie rynków pracy w państwach członkowskich UE. Jak tłumaczyła Synowiec, będzie to ważne nie tylko dla krajów Partnerstwa i ich rozwoju, ale też dla krajów UE, w których ze względu na starzenie się społeczeństw pojawią się kłopoty z odpowiednią ilością pracowników.

Podczas konferencji poruszona też była sprawa współpracy w zakresie energetyki. Jak tłumaczyła Synowiec, Partnerstwo Wschodnie nie powinno zastępować istniejących w tej dziedzinie instrumentów i form współpracy. "Może jednak mieć duży wpływ na tworzenie lepszego klimatu biznesowego na tworzenie lepszej przejrzystości biznesu, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o kwestie energetyczne" - zaznaczyła.

Uczestnicy konferencji podkreślali potrzebę zwiększenia nakładów na rozwój współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego. "Nie ulega wątpliwości, że potrzebne jest wsparcie finansowe, powinna istnieć lepsza synergia między różnymi narzędziami finansowymi, które czy to są w rękach Unii Europejskiej, czy międzynarodowych instytucji finansowych" - powiedziała Synowiec, podsumowując obrady.

Beata Wojna z PISM podkreśliła, że Partnerstwo Wschodnie to "długotrwała strategia rozwoju relacji" ze wschodnimi sąsiadami i apelowała, aby traktować ten projekt jako szansę na zmianę.

"Partnerstwo Wschodnie ma niewątpliwie słabości, jest inicjatywą dosyć młodą, wciąż na etapie tworzenia, jeszcze nie konsolidacji, ale jest szansa, żeby przekształcić to Partnerstwo w atrakcyjną markę, która w dłuższej perspektywie przyciągnie zainteresowanie polityczne państw członkowskich i państw trzecich, a przede wszystkim zainteresowanie sfer biznesowych" - powiedziała Wojna.

Partnerstwo Wschodnie, zainaugurowane w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji, ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa sześciu poradzieckich krajów w UE, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem. (PAP)

ren/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)