Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lublin: Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej

0
Podziel się:

Poszukiwaniom form współpracy transgranicznej w dziedzinie kultury, nauki,
administracji oraz budowie społeczeństwa obywatelskiego poświęcony jest Kongres Inicjatyw Europy
Wschodniej, który rozpoczął się w środę w Lublinie.

Poszukiwaniom form współpracy transgranicznej w dziedzinie kultury, nauki, administracji oraz budowie społeczeństwa obywatelskiego poświęcony jest Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, który rozpoczął się w środę w Lublinie.

W kongresie bierze udział ok. 300 osób - przedstawicieli samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, szkół wyższych - głównie z Polski, Ukrainy i Białorusi, ale też z Mołdawii, Rosji, Azerbejdżanu i Kazachstanu.

"Kongres ma służyć poszukiwaniom kierunków współpracy transgranicznej, ale również rekomendowaniu tych kierunków instytucjom europejskim" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Obrady kongresu podzielono na cztery bloki tematyczne. W bloku zatytułowanym "Dobre rządzenie" paneliści dyskutować będą m.in. nad efektami Partnerstwa Wschodniego, rolą samorządów regionalnych jako liderów polityki zrównoważonego rozwoju. W bloku pt. "Społeczeństwo Obywatelskie" organizowane panele dotyczyć będą problemów współpracy w sytuacji niedostatków demokracji, praw człowieka we wschodnich modelach demokracji, inicjatyw obywatelskich na rzecz zmian politycznych i społecznych w Europie Wschodniej.

W bloku "Kultura bez granic" poruszane będą m.in. zagadnienia budowania sieci wzajemnych powiązań pomiędzy kulturą krajów Unii Europejskiej a krajami Partnerstwa Wschodniego. W bloku "Edukacja/Nauka" dyskusja dotyczyć będzie m.in. przekazywania doświadczeń transformacji ustrojowej, innowacyjności, poszukiwania systemowego modelu współpracy środowisk akademickich Europy Wschodniej i Środkowej.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował do uczestników kongresu list, w którym przypomniał, że w dziejach integracji europejskiej jest wiele przykładów sukcesów, będących owocem współpracy podejmowanej przez regiony nadgraniczne, a w państwach Europy Zachodniej regiony te należą do najbardziej prężnych. "Podobny sukces powinien stać się dzisiaj udziałem regionów wschodniej części naszego kontynentu. (...) Nadgraniczne regiony stanowią swoiste laboratorium współpracy między całymi państwami" - napisał prezydent.

"Jestem przekonany, że lubelski kongres może w tym względzie przynieść wiele inspirujących impulsów" - zaznaczył Komorowski.

Dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ewa Synowiec, podkreśliła, że kongres w Lublinie, który dotyczy spraw polityki Europy wobec Wschodu, poruszając przy tym problematykę Partnerstwa Wschodniego, jest szczególnie potrzebny obecnie, gdy sprawy te zeszły na dalszy plan, ponieważ Unia Europejska skupiona jest głównie na walce z kryzysem gospodarczym.

"Jako Komisja Europejska bardzo się z tego kongresu cieszymy. W dobie głębokiego kryzysu gospodarczego, zwłaszcza w strefie euro, coraz słabiej mówi się o inicjatywach, które się z tym kryzysem nie wiążą" - zauważyła.

Synowiec zaznaczyła, że idee Partnerstwa Wschodniego - powołanego z inicjatywy Polski - trzeba podtrzymywać w społeczeństwie i w środowiskach organizacji pozarządowych. "Powinno się, tak jak tutaj w Lublinie, dyskutować o Partnerstwie Wschodnim z ludźmi z tych krajów" - dodała.

Wicemer Lwowa, Vasyl Kosiv, powiedział dziennikarzom, że takie spotkania mogą pomóc w wypracowaniu konkretnych narzędzi dla praktycznej realizacji Partnerstwa Wschodniego. "To bardzo ważne, żeby głos samorządów i organizacji pozarządowych, które realizują takie partnerstwo, był usłyszany" - zaznaczył.

"Partnerstwo Wschodnie się rozwija, wszystko jest OK. Tylko ta inicjatywa jeszcze nie ma takich konkretnych instrumentów czy narzędzi, żeby można było z niej w pełni korzystać" - ocenił Kosiv.

Kongres potrwa do czwartku. Zakończy go sesja pt. "Kreatywna Europa Wschodnia".(PAP)

ren/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)