Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: KUL oferuje studia dla więźniów

0
Podziel się:

Studia licencjackie dla osób skazanych na kierunkach praca socjalna -
streetworking oraz informatyka oferuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z
Inspektoratem Służby Więziennej.

Studia licencjackie dla osób skazanych na kierunkach praca socjalna - streetworking oraz informatyka oferuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Inspektoratem Służby Więziennej.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w środę rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński oraz dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie ppłk Włodzimierz Głuch.

"Porozumienie dotyczy prowadzenia studiów I stopnia dla skazanych przebywających w jednostkach penitencjarnych okręgu lubelskiego" - poinformowała rzeczniczka KUL Lidia Jaskóła.

Skazani mogą od przyszłego roku akademickiego 2013/14 podjąć studia na kierunku praca socjalna - specjalność "streetworking" lub na kierunku informatyka. Zajęcia na pierwszym roku odbywać się mają na terenie zakładów karnych - Aresztu Śledczego w Lublinie ("streetworking") oraz Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim (informatyka). Na dwóch kolejnych latach studiów zajęcia realizowane będą w trybie grupy półotwartej - więźniowie będą mogli uczestniczyć w nich na uniwersytecie.

"Idea kształcenia na poziomie studiów wyższych dla osób skazanych jest ideą eksperymentalną i nowatorską o dużym znaczeniu społecznym. Chodzi o stworzenie szansy i możliwości powrotu do społeczeństwa" - zaznaczyła Jaskóła.

Skazanych będzie obowiązywała taka sama procedura rekrutacji jak wszystkich innych kandydatów. "Powodzenie tego przedsięwzięcia zależeć będzie od zainteresowania osób skazanych. Żeby te studia ruszyły, musi się zebrać grupa co najmniej 30 osób na każdym z tych kierunków" - zaznaczyła Jaskóła.

Jaskóła podkreśliła, że studia na kierunku praca socjalna -"streetworking", prowadzonego na KUL od czterech lat, dają szczególną szansę na resocjalizację i przeciwdziałanie stygmatyzacji osób skazanych.

"W przyszłej pracy osoby te będą realnym przykładem, że odmiana swojego życia jest możliwa. Osoby, które popełniły życiowe błędy mogą wspierać tych, którzy są zagrożeni popełnieniem podobnych i przeciwdziałać temu" - dodała rzeczniczka KUL.

Zdaniem rzecznika Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie mjr. Jacka Zwierzchowskiego chętnych do studiowania na KUL nie zabraknie, a nowe możliwości nauki będą dla skazanych szansą uniknięcie wykluczenia społecznego.

"Porozumiemy się z innymi okręgami w kraju i skazani z innych zakładów karnych, którzy będą chcieli podjąć studia na KUL i będą spełniali wymagane warunki, zostaną przeniesieni do Lublina bądź Opola Lubelskiego. Mamy dobre doświadczenia dotyczące nauki skazanych, wielu z nich wychodzi na zajęcia, nie ma z nimi problemów" - powiedział Zwierzchowski.(PAP)

ren/kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)