Notowania

wiadomości
13.06.2013 18:37

Lublin: Prokuratura przesłuchała i zwolniła kazachskiego opozycjonistę

Kazachski opozycjonista Muratbek Ketebayev, poszukiwany listem gończym w związku z zarzutami, jakie postawiła mu prokuratura w Kazachstanie, został przesłuchany przez prokuratora w Lublinie. Ketebayev mieszka w Polsce od 2011 r., ubiega się o azyl polityczny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kazachski opozycjonista Muratbek Ketebayev, poszukiwany listem gończym w związku z zarzutami, jakie postawiła mu prokuratura w Kazachstanie, został przesłuchany przez prokuratora w Lublinie. Ketebayev mieszka w Polsce od 2011 r., ubiega się o azyl polityczny.

"Obywatel Kazachstanu po przesłuchaniu został zwolniony" - powiedział prokurator Piotr Sitarski z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Ketebayev mieszka w Lublinie. Był poszukiwany międzynarodowym listem gończym przez organy ścigania Kazachstanu. Lubelscy policjanci przyszli do jego mieszkania, ale go nie zastali. W środę Ketebayev sam zgłosił się na policję, został zatrzymany, a następnie w czwartek przesłuchany w prokuraturze w Lublinie. Wszczęta została procedura ekstradycyjna.

Prokurator Sitarski powiedział, że prokuratura nie zdecydowała się na stosowanie aresztu wobec ściganego obywatela Kazachstanu, gdyż przestępstwa, jakie są mu zarzucane mogą mieć charakter polityczny. "Nie przesądzamy jeszcze o tym, że te czyny objęte tym wstępnym wnioskiem ekstradycyjnym mają charakter polityczny, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką koncepcję przyjmiemy kierując wniosek do sądu" - dodał.

Lubelska prokuratura po zbadaniu sprawy może wnosić do sądu o stwierdzenie prawnej dopuszczalności lub niedopuszczalności ekstradycji. Jeśli sąd stwierdzi, że ekstradycja jest prawnie dopuszczalna, ostateczną decyzję o ekstradycji podejmuje minister sprawiedliwości.

Jeśli Ketebayev uzyska status uchodźcy w Polsce, będzie to stanowiło bezwzględną przesłankę do odmowy wydania go organom ścigania Kazachstanu.

Lubelska Prokuratura Okręgowa oczekuje teraz na pełną dokumentację z prokuratury Kazachstanu w tej sprawie. Obecnie lubelscy prokuratorzy mają tylko ogólną wiedzę na temat zarzutów stawianych Ketabayevowi - miał przewodniczyć zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała przestępstw przeciwko bezpieczeństwu publicznemu i porządkowi, stosować przemoc, pogromy, prowokować masowe konflikty i zniszczenia mienia.

O zatrzymaniu Ketebayeva poinformowała PAP Fundacja Otwarty Dialog.

Muratbek Ketebayev to były wiceminister gospodarki Kazachstanu (1997 r.), ekonomista i polityk opozycyjny, za-ca przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego opozycyjnej partii "Alga!". W latach 2011-2012 jako reprezentant opozycji pozaparlamentarnej brał udział w wysłuchaniach publicznych, seminariach, konferencjach spotkaniach na terenie Polski oraz na forum Unii Europejskiej, występował też m.in. na organizowanych przez OBWE konferencjach Human Rights Dimension Implementation Meeting.

Jego aktywność koncentrowała się na sprawach korupcji, potrzeby demokratyzacji i reform ustrojowych w Kazachstanie, obronie strajkujących pracowników sektora naftowego w Zhanaozen, obronie świadków i skazanych będących ofiarami tortur w trakcie przesłuchań towarzyszących procesom politycznym.

Ketebayev jest także autorem artykułów, opublikowanych na łamach niezależnej gazety "Respublika", krytykujących politykę i osobę prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Ketebayev przebywa na terenie Polski od grudnia 2011 r. na podstawie karty pobytu wydanej przez wojewodę lubelskiego. W lutym 2013 r. wystąpił o azyl polityczny w Polsce, w związku z wydanym w grudniu ub. roku przez sąd w Aktau w Kazachstanie nakazem jego aresztowania.

"Zarzuty postawione mu przez kazachską prokuraturę są tożsame z oskarżeniami wysuniętymi wobec innych liderów opozycyjnych i działaczy społecznych z Kazachstanu. Ich polityczny charakter został potwierdzony w stanowiskach licznych organizacji broniących praw człowieka, a także rzecznika wysokiej przedstawiciel Catherine Ashton oraz rezolucjach Parlamentu Europejskiego" - powiedział Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog.(PAP)

ren/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz