Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: UMCS i policja będą współpracować

0
Podziel się:

Szkolenia m.in. z psychologii, poszanowania praw człowieka, wykorzystania
najnowszych technik laboratoryjnych w kryminalistyce mają być przedmiotem współpracy między
Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie.

Szkolenia m.in. z psychologii, poszanowania praw człowieka, wykorzystania najnowszych technik laboratoryjnych w kryminalistyce mają być przedmiotem współpracy między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie.

Porozumienie o współpracy podpisali w środę rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski oraz komendant wojewódzki policji w Lublinie insp. Dariusz Działo.

"To jest umowa ramowa, która otwiera nam szerokie pole do współpracy w wielu dziedzinach i praktycznie każdy wydział uniwersytetu może tu coś pożytecznego zaoferować" - powiedział rektor Dąbrowski.

Szczegółowe zadania i projekty współpracy będą określone i sprecyzowane na początku nowego roku akademickiego.

Według rektora Dąbrowskiego największy zakres współpracy będzie dotyczyć nauk przyrodniczych. Podkreślił, że uniwersyteckie pracownie chemiczne i biologiczne dysponują nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym. Jak powiedział komendant Działo, policjanci z laboratorium kryminalistycznego liczą na zdobycie wiedzy w zakresie wykorzystywania nowoczesnych metod badawczych m.in. do ujawniania i zabezpieczania różnego rodzaju śladów czy do wykrywania narkotyków i środków odurzających.

"Policja ma natomiast jedną z najnowocześniejszych pracowni technik audiowizualnych i możemy szkolić pracowników UMCS w tym zakresie" - zaznaczył Działo.

Planowane są także szkolenia dla policjantów na temat przestrzegania praw człowieka. "Chcielibyśmy skorzystać w tej dziedzinie z doświadczeń oraz bazy naukowej i badawczej uniwersytetu" - powiedział Działo.

Policjanci oczekują także współpracy z naukowcami w dziedzinie socjologii i psychologii - potrzebują analiz i badań dotyczących przestępczości i różnych zjawisk społecznych z nią związanych, m.in. demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich, przemocy w rodzinie, handlu ludźmi, pedofilii. Uczelnia zaoferowała z kolei szkolenia w dziedzinie psychologii np. z zakresu tworzenia profili psychologicznych przestępców.

Podpisane porozumienie zakłada możliwość prowadzenia przez UMCS i policję wspólnych badań oraz występowania o ich dofinansowanie do różnych programów i funduszy. Obie instytucje mają też sobie nawzajem udostępniać potrzebne do badań informacje.

Rektor UMCS podkreślił, że współpraca z policją może posłużyć w tworzeniu autorskich programów edukacyjnych na uczelni. Nie wykluczył, że w przyszłości może ona też zaowocować otwarciem nowego kierunku studiów lub specjalności kryminalistyki na UMCS.(PAP)

ren/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)