Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: XVII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich

0
Podziel się

20 melodii hejnałowych zaprezentowano w niedzielę podczas XVII
Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie. Przegląd uatrakcyjnił trwający od czwartku
Jarmark Jagielloński.

bDBuEkwl

20 melodii hejnałowych zaprezentowano w niedzielę podczas XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie. Przegląd uatrakcyjnił trwający od czwartku Jarmark Jagielloński.

Hejnaliści, ubrani w barwne stroje bądź mundury nawiązujące do dawnych tradycji, przemaszerowali przez centrum miasta. Potem grali hejnały z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego na staromiejskim Rynku. Mieszkańcy Lublina i turyści nagradzali ich brawami.

Organizatorem corocznego przeglądu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich, które stawia sobie za cel przywrócenie tradycji odgrywania hejnałowych melodii i jej upowszechnienie. Kanclerz stowarzyszenia i inicjator przeglądu, Władysław Grzyb zapowiedział, że do Lublina będą przyjeżdżali też hejnaliści z innych krajów.

bDBuEkwn

"W tym roku obok hejnałów polskich odegrano też hejnał ekwadorskiego miasta Quito, który wykonał trębacz z Białegostoku. W przyszłym roku chcemy, aby przyjechali do Lublina hejnaliści ze Lwowa z Ukrainy oraz litewskiego Poniewieża" - powiedział Grzyb.

Na lubelskim przeglądzie zagrano hejnały m.in. Krakowa, Opola, Kórnika, Zabrza, Łodzi, Chełma i Zamościa oraz podlubelskiej wsi Mełgiew, która także ma swój hejnał.

Przegląd hejnałów tradycyjnie już zorganizowany został podczas Jarmarku Jagiellońskiego, który trwa na lubelskiej starówce od czwartku i zakończy się w niedzielę. Swoje kramy na Starym Mieście rozłożyło około 250 wystawców, w tym twórcy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi, oferujący m.in. obrazy, rzeźby, hafty, biżuterię, wyroby garncarskie, zabawki oraz tradycyjne potrawy. W programie jarmarku są też występy artystyczne i pokazy walk rycerskich. (PAP)

kop/ je/

bDBuEkwt
bDBuEkwO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)