Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Lekko przekroczone stany alarmowe na Warcie, bez groźnych podtopień

0
Podziel się:

Do woj. lubuskiego zbliża się fala kulminacyjna na Warcie. Rzeka
w sobotę przekroczyła stany alarmowe i przybiera. Sytuacja jest jednak stabilna, nie ma groźnych
dla ludzi podtopień - poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

bEJzovgB

Do woj. lubuskiego zbliża się fala kulminacyjna na Warcie. Rzeka w sobotę przekroczyła stany alarmowe i przybiera. Sytuacja jest jednak stabilna, nie ma groźnych dla ludzi podtopień - poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

Czoło fali na Warcie spodziewana jest w Lubuskiem w nocy z 2 na 3 czerwca br. Obecnie fala jest w Poznaniu.

W Lubuskiem, stan pogotowia przeciwpowodziowego dla doliny Warty wojewoda wprowadziła kilka dni temu. Wały są monitorowane, a w razie konieczności uszczelniane.

bEJzovgD

"Spodziewamy się, że podczas przechodzenia fali, Warta może osiągnąć poziom ok. 490 (Skwierzyna) i 530 cm (Gorzów) - mniej niż podczas najwyższych stanów w minionych latach. Możliwe są przesiąki i potopienia, wynikające z podniesienia się poziomu wód gruntowych, ale nie powinny one zagrozić ludziom" - powiedział PAP rzecznik.

Według najświeższych danych, w sobotę Warta przekroczyła stany alarmowe w Skwierzynie o 37 cm, a w Gorzowie o 5 cm.

"W związku ze stanem tej rzeki, nie było konieczności ewakuacji ludzi. Oczywiście, mieszkańcy terenów najbardziej zagrożonych zostali uprzedzeni o takiej możliwości, a samorządy są na to przygotowane" - zaznaczył rzecznik.

Ciepiela dodał, że z uwagi na sytuację hydrologiczną, ograniczono ruch na drodze krajowej nr 22 w pobliżu Słońska i nr 31 - z Kostrzyna do Słubic.

bEJzovgJ

W obu przypadkach wprowadzono czasowy zakaz poruszania się samochodów o masie przekraczającej 12 ton. Pierwsza droga biegnie wzdłuż polderów przy ujściu Warty, druga wzdłuż Odry. (PAP)

mmd/ je/

bEJzovhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)