Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: O adwentowych tradycjach w muzeum etnograficznym w Ochli

0
Podziel się:

Muzeum etnograficzne w Ochli zaprasza w niedzielę 24 listopada
na imprezę pt. "Idą święta - Św. Katarzyna adwent rozpoczyna", w trakcie której zaprezentowane
zostaną tradycje związane z przygotowaniem świąt.

Muzeum etnograficzne w Ochli zaprasza w niedzielę 24 listopada na imprezę pt. "Idą święta - Św. Katarzyna adwent rozpoczyna", w trakcie której zaprezentowane zostaną tradycje związane z przygotowaniem świąt.

"Adwent to szczególny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. W plenerze skansenowskiej wsi będziemy uczestniczyć w warsztatach tradycyjnych ozdób choinkowych, lepienia pierogów, pieczenia pierników, robienia lalek i ozdób szmacianych" - powiedział Damian Danak z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.

Na imprezie nie zabranie degustacji świątecznych wędlin i innych potraw, aby jej uczestnicy mogli już teraz poczuć smak zbliżających się świąt.

Ponadto odbędzie się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze i spektakl "Wigilijne impresje teatralne" - oparty na "Pastorałkach" Tytusa Czyżewskiego w reżyserii Małgorzaty Wower.

Adwent zawsze rozpoczyna się w niedzielę, która jest najbliżej uroczystości św. Andrzeja Apostoła i trwa 23-28 dni, obejmując cztery niedziele. Pierwsza niedziela Adwentu może wypadać od 27 listopada do 3 grudnia - w tym roku przypada 1 grudnia. Adwent kończy się wigilią Bożego Narodzenia.

Na wzór Wielkiego Postu Adwent trwał w niektórych regionach 40 dni, stąd też był określany jako czterdziestnica - rozpoczynał się od św. Marcina 11 listopada i trwał do Bożego Narodzenia.

Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd Cezara.

Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Chrystusa. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. W okresie wczesnego chrześcijaństwa określenia tego używano na oznaczenie podwójnego przyjścia Chrystusa: jako wcielenia człowieka i jako sędziego w chwale - na końcu świata. (PAP)

mmd/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)