Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Po napadach na kobiety policja poszukuje białego samochodu

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o poszukiwaniach samochodu i szczegóły napadów
#

# dochodzą informacje o poszukiwaniach samochodu i szczegóły napadów #

12.02. Gorzów Wielkopolski (PAP) - Po piątkowych napadach na kobiety lubuska policja poszukuje samochodów, którymi prawdopodobnie mogą poruszać się sprawcy napadu w Leśniowie Wielkim. Chodzi o białego volkswagena golfa lub inny nieduży, biały samochód, może nim być m.in. opel corsa.

W piątek policja otrzymała dwa zgłoszenia o napaściach na kobiety - poinformowała PAP naczelnik wydz. komunikacji społecznej KWP w Gorzowie nadkom. Agata Sałatka. Informuje o nich także Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

Około godziny 6 w centrum Krosna Odrzańskiego 40-letnia kobieta, idąca do pracy, została zaatakowana przez nieustalonego mężczyznę. Napastnik ostrym narzędziem poranił jej dłonie, którymi zasłoniła twarz. Kobieta uciekła. Motyw działania napastnika w tym przypadku nie został ustalony.

Przed godziną 10 do policji dotarła informacja o kolejnym napadzie. W Leśniowie Wielkim (przy trasie z Krosna do Zielonej Góry), w mieszkaniu została zaatakowana przez nieustalonego, zamaskowanego, mężczyznę 23-letnia kobieta. Sprawca użył ostrego niebezpiecznego narzędzia. Napadnięta doznała drobnych obrażeń ciała.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że przestępstwo zostało popełnione na tle seksualnym. Z ustaleń policji wynika, że sprawca bądź sprawcy na miejsce zdarzenia mogli przyjechać samochodem, którego szukamy" - powiedziała PAP Sałatka.

W związku z napadami cały czas trwają działania pościgowo-blokadowe. Są one prowadzone w trybie operacji policyjnej. Bierze w nich udział 150 policjantów i 30 funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na miejscu przestępstw pracuje specjalna grupa operacyjno-śledcza. Policjanci weryfikują wszystkie informacje dotyczące tych zdarzeń i sprawdzają, czy mają one jakikolwiek związek z poprzednimi.

Policja poinformowała także, że w czwartek wieczorem na klatce schodowej jednego z bloków mieszkalnych we Wschowie (Lubuskie) nieznany mężczyzna zaatakował 19-latkę. Kobieta wyrwała się napastnikowi i uciekła do mieszkania. W związku z tą sprawą zatrzymany został mężczyzna, jednak pokrzywdzona nie rozpoznała w nim sprawcy.

"Jest wiele cech, które je (napaści - PAP) różni. Nie wykluczamy też, że zostały one popełnione przez inne osoby, które w związku z doniesieniami medialnymi mogą się podszywać pod sprawcę bądź sprawców zdarzeń z terenu Zielonej Góry" - powiedziała PAP Sałatka.

Od 9 stycznia w Zielonej Górze i w dwóch pobliskich miejscowościach: Lubsku i w Świdnicy nieznany sprawca (bądź sprawcy) siedem razy zaatakował przypadkowe kobiety w wieku 16-32 lat. W dwóch przypadkach kobiety zostały zgwałcone, sprawca zranił je ostrym narzędziem.

3 lutego komendant wojewódzki powołał grupę operacyjno-śledczą. W jej skład weszli policjanci posiadający największe doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu spraw. Sporządzono trzy portrety pamięciowe. Śledztwa nadzorują i wspierają policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Powołano biegłych i specjalistów, których zadaniem jest analiza zebranego materiału dowodowego. Nad sprawą pracują też specjaliści, którzy sporządzają tzw. profil psychologiczny sprawcy. Pracownia Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu w trybie pilnym, poza kolejnością, bada zabezpieczone ślady.

Ulice Zielonej Góry oraz pobliskich miejscowości patroluje codziennie ok. 150 policjantów pionu prewencji i pionu kryminalnego - to prawie dwa razy więcej niż wcześniej.

Policja sprawdza także wszystkie sygnały od mieszkańców; jest ich bardzo wiele. Szef zielonogórskiej policji za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców napaści wyznaczył 3 tys. zł nagrody, 20 tys. zł zaoferował prezydent Zielonej Góry.(PAP)

mmd/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)