Notowania

pis
04.09.2010 07:12

Lubuskie: PO, PiS i SLD mają kandydatów na prezydenta Zielonej Góry

W Zielonej Górze o fotel prezydenta miasta będą walczyć Elżbieta Polak (kandydatka PO), Jerzy Materna (PiS) oraz Janusz Kubicki popierany przez SLD. W Gorzowie Wielkopolskim Platforma wystawiła Krystynę Sibińską, a PiS - Elżbietę Rafalską. PSL jeszcze nie ujawniło swoich kandydatów.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Zielonej Górze o fotel prezydenta miasta będą walczyć Elżbieta Polak (kandydatka PO), Jerzy Materna (PiS) oraz Janusz Kubicki popierany przez SLD. W Gorzowie Wielkopolskim Platforma wystawiła Krystynę Sibińską, a PiS - Elżbietę Rafalską. PSL jeszcze nie ujawniło swoich kandydatów.

Główne partie polityczne w wyborach na prezydentów lubuskich stolic - Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry - stawiają na parlamentarzystów i samorządowców.

W Zielonej Górze kandydatką PO na prezydenta miasta jest wicemarszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Z racji sprawowanego urzędu Polak jest osobą publicznie znaną i często obecną w regionalnych i lokalnych mediach. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła też studia podyplomowe z zakresu zarządzania jednostkami gospodarczymi na tej uczelni, a także studium kultury i oświaty w Warszawie. Pracowała też w Fundacji Rozwoju na rzecz Demokracji Lokalnej.

W Gorzowie Platforma postawiła na przewodniczącą Rady Miasta i urzędniczkę z pobliskiej Witnicy - Krystynę Sibińską.

Sibińska jest z wykształcenia inżynierem budownictwa. Przez 17 lat pracowała w firmie budowlanej. Od sześciu lat kieruje wydziałem rozwoju gospodarczego w Urzędzie Gminy Witnica. Od 2008 r. przewodniczy Radzie Miasta Gorzów.

Sibińska rozpoczęła już starania o głosy wyborców. W mieście pojawił się m.in. mobilny billboard z wizerunkiem kandydatki. Zaangażowała się także w akcję pod nazwą "Przebudujemy centrum Gorzowa", której organizatorami są Stowarzyszenie Razem dla Gorzowa i klub radnych PO, przy wsparciu gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Celem akcji jest dyskusja na temat wyglądu miasta i jego przyszłości architektonicznej.

SLD poprze urzędującego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. W Gorzowie Lewica najprawdopodobniej ponownie postawi na obecnego prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka, który rządzi miastem od 1998 roku.

Jędrzejczak (bezpartyjny) nie podjął jeszcze decyzji o starcie w jesiennych wyborach. Jeśli zdecyduje się kandydować, to zapewne utworzy własny komitet, jak to miało miejsce przed czterema laty. W poniedziałek Jędrzejczak spotka się z zarządem SLD w Gorzowie, tematem rozmów będą wybory.

Prawo i Sprawiedliwość postawiło na parlamentarzystów. W Gorzowie z ramienia tej partii o urząd prezydenta będzie ubiegała się posłanka Elżbieta Rafalska. Rafalska ukończyła gorzowską AWF, gdzie wykładała w latach 1978-1997. Była także dyrektorem wydziału spraw społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie i wiceprzewodniczącą Rady Miasta. Zasiadała też w Senacie, a od 2006 do 2007 r. była wiceministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W Zielonej Górze kandydatem PiS na prezydenta miasta będzie poseł Jerzy Materna. Materna był radnym PiS w radzie miasta, obok pracy w parlamencie pełni także funkcję prezesa klubu piłkarskiego Lechia Zielona Góra.

Jak powiedział PAP prezes lubuskiego PiS Marek Ast, jeśli chodzi o listy kandydatów na radnych do samorządów lokalnych są one w przygotowaniu. Bardziej zaawansowane są prace dotyczące sejmiku województwa. Na liście tej znajdą się obecni radni wojewódzcy, którzy - zdaniem Asta - sprawdzili się. Na mocy porozumienia z NSZZ "Solidarność" na listach na pewno pojawią się nazwiska osób związanych z tym związkiem zawodowym.

Swoich kandydatów na prezydentów stołecznych miast w woj. lubuskim planuje wystawić Polskie Stronnictwo Ludowe, ale nie podaje jeszcze ich nazwisk.

W Gorzowie decyzję o udziale w wyborach na prezydenta miasta ogłosił także radny niezależny Artur Radziński, który wszedł do rady z komitetu wyborczego obecnego prezydenta miasta. (PAP)

mmd/ mzk/ par/ bk/

Tagi: pis, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz