Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Poprawia się sytuacja hydrologiczna

0
Podziel się:

Poprawia się sytuacja hydrologiczna na Warcie i Noteci. Warunki
na Warcie ustabilizowały się, natomiast Noteć zaczęła opadać - poinformowała PAP rzecznik wojewody
lubuskiego Urszula Śliwińska-Misiak.

Poprawia się sytuacja hydrologiczna na Warcie i Noteci. Warunki na Warcie ustabilizowały się, natomiast Noteć zaczęła opadać - poinformowała PAP rzecznik wojewody lubuskiego Urszula Śliwińska-Misiak.

W poniedziałek rano Warta miała w Gorzowie 543 cm (alarm obowiązuje od 420 cm) i na tym poziomie utrzymuje się od dłuższego czasu. Rzeka zaczęła powoli opadać w Skwierzynie, gdzie ma 511 cm. Stan alarmowy jest tam przekroczony o 91 cm. Woda nadal jest wysoka, ale minione dni nie przyniosły gwałtownych skoków poziomu.

Na Warcie od kilku dni pracują lodołamacze, które na 13 km rzeki przebiły się przez breję z lodu i śniegu i coraz szybciej płyną w kierunku Gorzowa. W akcji kruszenia lodu biorą udział trzy jednostki ze Szczecina. Uwolnienie Warty z lodu powinno przyspieszyć proces opadania wody.

Początkowo były problemy ze spływem połamanego lodu z uwagi na słaby nurt Warty. Sytuacja jednak poprawiła się po oczyszczeniu trzynastego kilometra - tam prąd rzeki słabł znacząco, ponieważ woda rozlewała się na łąki.

Jak powiedział PAP kierujący pracami lodołamaczy Jerzy Hopfer teraz kruszenie pokrywy ludowej idzie znacznie szybciej. W poniedziałek lodołamacze mają dotrzeć do Świerkocina na 28,5 km od ujścia do Odry - to połowa odległości z Kostrzyna nad Odra do Gorzowa.

W szybkim tempie zaczęła opadać Noteć. Rzeka przekracza obecnie stan alarmowy o 39 cm, od północy jej poziom spadł o 12 cm. To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców nadnoteckich miejscowości, ale i Gorzowa i miejscowości położonych w dolnym biegu Warty.

Od czwartku na mocy zarządzenia wojewody w czterech lubuskich powiatach (położonych nad Warta i Notecią) i w stolicy regionu Gorzowie Wlkp. obowiązuje alarm powodziowy. Dotychczas mimo wysokiego stanu Warty i Odry nie była konieczna ewakuacja ludzi.

W przypadku Warty najbardziej uciążliwy jest wysoki poziom wód gruntowych, które np. w Gorzowie dają się we znaki mieszkańcom lewobrzeżnej, niżej położonej części miasta. Z podtapianych terenów wodę wypompowują za wały strażacy. (PAP)

mmd/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)